Telefon numarası çok kullanışsız. Herhangi biri bu numaraya sahip ise ekstra uygulamalar kullanmadan sizinle iletişim kurmasını engellemek çokta kolay olmamakta.
Yada birilerini aramak istiyorsanız bu numaraya sahip olmadan ona ulaşmanız çok kolay değil, hele numarayı tahmin etmek çok daha zor (:.

Facebook‘ un insanların birbirine bağlanmak için bu rastgele rakamlardan oluşan numaraları kullanmak yerine bir planı var. İşin ilginç yanı bu plan sosyal medyanın en kötü uygulamalarından birinin küllerinden yeniden doğmasıyla ortaya çıkacak olması.
İlk olarak Facebook işlevsiz bir özellik olan “Diğer Gelen Kutusu” özelliğini kapatıyor. Artık tanımadığınız birilerine mesaj göndermek ortadan kalkıyor. Artık sadece arkadaşlarınıza yada arkadaşlarınızın arkadaşlarına mesaj gönderebileceksiniz. Bu özellik mobil uygulamalarda da kapatıldı.
Bu özellik bazı durumlarda da kötü sonuçlar doğurabiliyordu. Anlatılan bir hikayede bir kişinin 30 yaşında kaybolan kardeşi Vietnam‘ dan kendisine mesaj gönderiyor. Ancak mesaj Diğer Gelen Kutusuna düştüğü için kardeşinin bu yardım isteğini göremiyor.
 

Neyse ki bu özellik artık kullanılmıyor. Facebook bugünden itibaren bu yeni özelliğini duyurmaya başladı. Bu yeni özelliğin adını ise “Mesajlaşma İsteği” olarak belirtti. Bu özellik sayesinde insanlar tanımadıkları insanlara isimleri üzerinden haberleşme isteği yollayabilecekler. Peki bu durumun Diğer Gelen Kutusundan farkı nerede. Fark size gelen ilk istekten sonra bir daha istek gelip gelememesini yönetebiliyor olacaksınız.
Bu yeni özellikle telefon numarası sizde olmayan yada arkadaşınız olmayan birine Mesajlaşma isteğini web yada mobil üzerinden gönderebileceksiniz.

Ayrıca gönderdiğiniz isteklerin hangisine cevap verilip hangilerinin engellendiğini görebileceksiniz. İsteği alan kişi de gönderen kişinin bazı kısıtlı bilgilerini görebilecek ve bunları incelediği için gönderen kişiye herhangi bir bilgi verilmeyecek.
Aslında bu chat yapmak için arkadaşlık isteği göndermeye benziyor. Ancak Facebook farklı bir ilişki kurabilecekler. Arkadaşınız olmayan kişiler size mesaj gönderebilecek. Bu mesajın gönderilmekte ki amaçları ise; daha yeni tanıştığınız ancak numarası sizde olmayan biri ile konuşmak, tanımadığınız ama bilgi almak istediğiniz insanlarla konuşmanızı sağlamak, hatta iş için bile kullanmak gibi denebilir.
Facebook zamanında kullanıcıları gsm numarasından uzaklaştırmak için [kullanıcıadı]@facebook.com email adresi vermeye karar verdi. Onların düşüncesine göre insanlar Facebook‘ a bağlanmak için bu mail adresini kullanacak, hatta bu adresi kişisel postaları olarak kullanırlar. Ancak bu düşünceleri istedikleri gibi gitmedi.
Bunun üzerine yapılan yanlışların farkına varıp. Kullanıcıların kullanmadıkları özellikleri kaldırıp daha kullanışlı bir uygulama yapmayı hedefliyorlar. Bunun kullanıcılarda nasıl karşılık bulacağını ise zaman ve kullanım deneyimi gösterecek gibi.
 

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam
- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz