Salı günü Facebook, New York Üniversitesi’nden bir araştırmacı ekibinin kişisel hesaplarını, sayfalarını, uygulamalarını ve platformuna erişimlerini engelleyerek siyasi reklamları ve COVID-19 yanlış bilgilendirmelerini engelledi. Hareket, NYU’nun Reklam Gözlemevi’nin, kullanıcıların Facebook’ta gördüğü siyasi reklamlar hakkında veri toplamak için 2020’de başlattığı bir tarayıcı eklentisini kullanmasını durdurmayı amaçlıyordu.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Facebook, NYU araştırmacılarının kullanıcı verilerini izinsiz kullanarak sosyal medya platformunun hizmet şartlarını ihlal ettiği için Reklam Gözlemevi’ni engellediğini söyledi. Ancak Ad Observatory’nin arkasındaki akademisyenler, tarayıcı eklentisini kullanan herkesten izin aldıklarını belirtiyor.

Kişisel hesabını yasaklayan projeye dahil olan bir NYU araştırmacısı Laura Edelson, 3 Ağustos’ta şu tweet’i attı:

“Hesaplarımızı askıya alarak, Facebook tüm bu çalışmalarımızı etkili bir şekilde sona erdirdi. Facebook, Virality Projesi ve verilerimize güvenen diğer birçok ortakla birlikte aşı hakkında yanlış bilgileri ölçen çalışmamız da dahil olmak üzere, projemiz aracılığıyla Facebook verilerine erişim sağlayan iki düzineden fazla araştırmacı ve gazetecinin erişimini etkin bir şekilde kesti.”

Cambridge Analytica skandalının ardından, Facebook’un üçüncü tarafların platformundan veri toplaması konusunda gergin olması makul. Ancak Facebook, başlangıçta, Federal Ticaret Komisyonu (FTC) ile yapılan bir rıza kararı nedeniyle Reklam Gözlemevi’ni engellediğini ima etti, ki bu doğru değil.

Facebook dışında benzer kısıtlamalar uygulanabilir mi?

Facebook sözcüsü Joe Osborne kendisi NYU araştırmacılara uygulanan işlemlere bireysel bir nedeni olmadığını belirtti. Bunun yerine Osborne, kararnamenin Facebook’un Reuters’e göre araştırmacıların ihlal ettiği bir gizlilik programı için kurallar oluşturmasını gerektirdiğini belirtti. FTC, Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg’e yazdığı bir mektupta yanıtını kabul etti.

Bütün bu durum, temelde ABD yetkililerini düzenlemeleri sıkı tutmaya cesaret ediyor. Bazı politikacılar da aynı fikirde gözüküyor. NPR’ye göre, Virginia’yı temsil eden Demokrat Senatör Mark Warner, Kongre’yi “çevrimiçi reklamcılığın karanlık dünyasına daha fazla şeffaflık getirmek için harekete geçmeye” çağırdı.

Bir Oregon Demokratı olan Senatör Ron Wyden, Facebook’un NYU aracının gizlilik yasasını potansiyel olarak ihlal ettiği iddiasının “sahte” bir bahane olduğunu tweetledi.

Ancak kamuya açık açıklamalar yasalar veya mevzuat ile aynı şey değildir. Columbia Üniversitesi’nin Knight First Amendment Enstitüsü’nde bir personel avukatı olan Ramya Krishnan, NPR’ye tüm bu durumun- Facebook’un NYU araştırmacılarını kesmesi ve akademisyenlerin gerçek bir başvuruya sahip olmaması- milletvekillerinin bir şeyler yapması gerektiğine dair yeterli kanıt olduğunu söyledi.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz