Blok zinciri tabanlı bir projenin piyasa genelinde yaşanan düşüş sırasında artış yaşayıp gelişmesi, nadir bir durumdur. BitcoinEthereum başta olmak üzere, 2021 Mayıs ve Haziran arasında ağır bir düşüş yaşandı ve altcoinler, kripto piyasasının liderlerinden etkilenip fiyatlarında önemli ölçüde düşüş yaşadı.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Öte yandan, NFT alanı şaşırtıcı derecede aktifti ve belirli bir blok zinciri oyunu (Axie Infinity) beklentilerin ötesinde performans gösterdi.

Aşağıda ise özet niteliğinde maddelere gelin birlikte göz atalım:

  • Axie, haziran ayında satış hacminde %475 artış kaydetti.
  • Oyun dünya çapında 370.000’den fazla aktif üyeye ulaştı.
  • Temmuz ayı boyunca, Axie günlük ortalama 25 milyon dolarlık satış hacmi elde etti.

Axie Infinity nasıl yükseldi?

Axie Infinity grafiğine baktığımız zaman, son birkaç hafta içinde dudak uçuklatan rakamlara ulaştığını görebiliriz. Fiyat açısından, geçen aya göre %1122 arttı ve geçen hafta boyunca %205 artış kat etti. Böylece, piyasanın yükseliş dalgası sırasında en iyi performans gösteren varlık oldu.

Axie Infinity blok zinciri tabanlı bir oyun olsa da oyun içinde NFT’lerin doğuştan gelen önemine sahiptir. Bu sebeple, satışlarda ve hacimlerde patlayıcı bir büyümeye yol açtı.

Ek bilgi olarak Axie Infinity, şu anda NFT platformunda bulunan en değerli koleksiyon olmayı başarmıştır. 2018’in başından bu yana Axie oyunu 753 milyon dolardan fazla para kaydetti. Dahası, yatırımcıların ve uzmanların tahminlerine göre blockchain oyunu, ağustos ayı sonuna kadar NFT işlem hacminde 1 milyar doların üzerinde kazanç sağlayan ilk varlık olacak.

Başarısında başka bir faktör rol oynadı mı?

Kripto para piyasasında ateş olmadan asla duman olmaz ve Axie’nin başarısının ana nedenlerinden biri Ethereum’un yan zinciri Ronin’dir.

Ethereum ağı üzerinde geliştirilen yan blok zinciri, kullanıcıların işlemlerinde vergi kesintisi olmadan küresel olarak birbirleriyle etkileşime girmesine olanak tanır. Burada, Ethereum’un yan zincirin daha yüksek verimlilikte çalışması için güvenilir bir temel olarak rolünü oynadığını belirtmekte fayda var. Bu muhtemelen Axie Infinity’nin başarısına yol açmış olabilir.

Şimdi, birçok proje diğer platformlara kayıyor olsa da Ethereum’un en büyük NFT koleksiyonunu arkasına alması, güvenilirliği artırıyor.

Axie’nin NFT’sine artan ilgi, yalnızca daha fazla sanatçı ve geliştiricinin bu alanı yeni bir etkileşim düzeyine taşımasına kapı açıyor ve Ethereum, bu şekilde her şeyin merkezinde kalabilir.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz