Cep telefonu günlük hayatımızın en temel ihtiyaçlarından birisidir. Sıradan bir vatandaş olarak bir telefonu almak istediğimizde; kendimize belli bir fiyat aralığı belirleyip bu fiyat aralığındaki maksimum özelliğe sahip telefonu bulmaya çalışırız.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Günümüzün sosyal yaşantısında cep telefonumuz yapmak istediğimiz herhangi bir iş için giriş kapısıdır adeta. Özellikle gelişen teknolojisi ile birlikte cep telefonunuzu artık bir bilgisayar olarak kullanabiliyoruz.

Bu kadar özelliği bir arada toplayan bir cihazı kullanmak için biraz da paraya kıymak gerekecek. Belli bir noktaya kadar her şeyden çok daha iyi performans veren bir telefon kullanmak istiyorsanız daha çok para vermeniz gerekecek. O noktadan sonra artık performanstan ziyade daha çok tasarım ön plana çıkmaya başlıyor. Tasarımdaki eşsiz dünya; telefonun fiyatını uçurabilecek duruma getiriyor.

Şuan bin liraya da akıllı telefon bulabilirsiniz, milyon dolarlık telefon da bulabilirsiniz. Bugün ucuz telefonları bir kenara bırakıp, dünyanın en pahalı telefonlarına odaklanalım : ) Şunu belirtelim; bu en pahalı telefonlar teknik olarak çok ayrı özellikler sunmuyor sadece tasarımlarında altına ve elmasa biraz abanılıyor.

İşte karşınızda dünyanın en pahalı telefonları?


Dünyanın en pahalı telefonu ünvanını iPhone elinde bulunduruyor. Bu telefon Diamond Rose iPhone 4 32GB olarak adlandırılıyor (telefon denilirse tabi). Yaklaşık 8 milyon dolarlık fiyatla sunulan telefon 500 kişisel kusursuz elmastan yapılmıştır. Bu telefonu kim kullanır? Kullanan varsa lütfen yorum kısmında belirtsin : )


Dünyanın en pahalı ikinci telefonu yine Apple ‘ a ait iPhone’ lardan başka bir tanesi. Bu telefon da Supreme Goldstriker iPhone 3G 32GB olarak adlandırılıyor. Telefon indirimsiz hali ile 3 milyon 2 yüz bin dolardan satılıyor. Yüzde bir (%1) oranında bir indirim yapılsa dahi ciddi miktarda bir para cebinizde kalmış olur. Söylentilere göre telefonda 271 gram altın bulunuyor. Altın kaplamalı telefon. Home tuşu olarak adlandırılan o meşhur buton ise dünyada eşine çok az rastlanır 7.1 karatlık elmasla kaplıdır.


Dünyanın en pahalı üçüncü telefonu yine şaşırmayalım Apple’ a ait.Bu üçüncü canavar da iPhone 3G King’s Button ismiyle anılıyor. İsmiyle beraber büyüsün. Yukarıda belirttiğimiz iki telefona göre fiyatı biraz daha makul ve üzerinde yer alan 138 elmas ile yaklaşık olarak 2.4 milyon dolardan satılıyor. Avusturya’nın ünlü kuyumcusu sevgili Peter Aloisson bu telefonun mucidi. Bu telefonun home tuşuna bastığınızda parmağınızın altında 6.6 karatlık güzel bir beyaz elmas yer alıyor olacak.


Dünyanın en pahalı dördüncü telefonu zamanında fiyatı dolayısı ile Guiness Rekorlar Kitabına girebilmiş olan GoldVish Le Million. Bu fiyat elbette telefonun teknik özelliklerinden gelmiyor. Dünyanın çok tanınmış ünlü tasarımcılarından biri olan Emmanuel Gueit‘ in elinden çıkan bu telefonun üzerinde 120 ayar elmas bulunuyor. iPhone telefonlara göre fiyatı biraz daha geride duran GoldVish; 1.3 milyon dolardan satılıyor. iPhone telefonlar sonradan solladı bu telefonu, yoksa piyasanın lideriydi.


Dünyamızın en pahalı beşinci telefonu ise GoldVish Le Million ile aynı fiyata (1.3 milyon dolar) satılan Diamond Crypto Smartphone. Windows CE tabanlı bu akıllı telefon, lüks aksesuarlar üreticisi Peter Aloisson tarafından tasarlandı. Bu eşsiz sanat eseri 1.3 milyon dolarla fiyatlandırılmış olup dünyada en pahalı olarak etiketlenmiştir. Bu telefonun fiyatı yine üzerindeki elmaslar belirlese de teknik olarak da farklılıkları mevcut. Bu muhteşem telefon adam kaçırma ve teknolojik şantaja karşı koruma sağlıyor.


Listemizde yavaş yavaş aşağıya doğru gelirken fiyat da iyice düşüyor. Listemizin altıncı sırasında 1 milyon dolarcık fiyata sahip Gresso Luxor Las Vegas Jackpot oluyor. Bu güzel telefonun temelleri 2005 yılında İsviçre’de atıldı. Telefon 180 gram altından yapılmıştır. Telefonun arka tarafına baktığınızda ise yüzyıllık bir geçmiş var. Arka panel, 200 yılı aşkın bir süredir hayat mücadelesi veren Afrika’daki ahşaptan oluşur. O ahşap ki dünyanın en pahalı odunudur.


Listede biraz daha aşağı inince fiyat da pek dikkate değer kalmıyor ve yazma hevesimiz kaçıyor. Yine de listemizde alınabilecek telefonların olduğunu göstermek adına yazmaya devam edelim. Yedinci sırada Vertu Signature Cobra‘ ya el veriyoruz. Fransız kuyumcu Boucheron tarafından tasarlanan ve üzerinde kobra yılanı görebileceğiniz telefon yine elmaslara, yakutlara boğulmuş durumda.


Dünyanın en pahalı sekizinci telefonu BlackDiamond VIPN Smartphone (bir yere not edelim). Sony adına sevgili Jaren Go bu şık konsepti yarattı. Telefon tasarım olarak alışkın olduğumuz tuşu telefonlardan. Söz konusu Sony ise ekranın eşsizliğinden bahsetmeye gerek yok. Organiz LED teknolojisi ile gelen güzel telefonun fiyatı ise 300 bin dolar.


iPhone’ ları hep pahalı diye gösterdik ama ucuza iPhone bulmak da mümkün. Mesela iPhone Princess Plus isimli prensese 176 bin dolara sahip olabilirsiniz. (Küsüratları da var onları yazmıyorum.) Bu telefonu pahalı yapan etmenlerin başında tasarımcısı geliyor. Bu telefon da Peter Aloisson tarafından tasarlandı. Bu telefonda da pırlanta-elmas ağırlıklı. Telefon için son sözü tasarımcısı Peter Aloisson’ dan alalım: “Elmaslar en iyi kaliteye sahipler, bu yüzden böyle bir cihaza sahip olmak olağanüstü bir şey“.


Listemizin son sırasında (on oldu) 88 bin dolarlık fiyatı ile Vertu Signature Diamond yer alıyor. Bu fiyata bu telefon alınır artık. Vertu’ yu bilen bilir; cep telefonları da dahil olmak üzere lüks cep telefonu ürünleriyle çok ünlüdür kendileri. Bu telefon platinden yapılmış ve en iyi montaj işleminin makineler değil elle yapıldığı iddia ediliyor. El emeği çok var.


Listemizin bu adımına kadar geldiğiniz için teşekkür ederiz. Bu son kelimeler dahil toplamda 820 kelime okumuş oldunuz. 

Bu saatte sonra telefonların resimlerini bir slayt olarak listeleyip içinizi ferahlatalım.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

1 Yorum

  1. Telefonların çok farklı bir özelliği yok gibi. Görebildiğim kadarıyla fiyatlarının fazla olmasının sebebi tamamen altın gümüş ve elmas. Böyle özellikli bir telefon almak anlamlı gelmiyor. Şekilcilikten başka bir şey değil.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz