Coronavirüs salgınının tüm dünyaya yayılması ile birlikte; bugüne kadar konuşulmayan, etkinlikleri tartışılmayan çoğu kurum ve kuruluş gündeme gelmeye başladı. Konu sağlık olunca ve salgından daha hızlı yayılan yalan/yanlış haberler/bilgiler ortalıkta dolaşıyorken; Küresel Sağlık Kuruluşlarının dünya üzerindeki etkileri bir anlamda bir test edilme sürecine girmeye başladı. En temel görevlerinden olan insanları düzgün bir şekilde bilgilendirme süreci son derece zor olmaya başladı. Sonuçta Coronavirüs salgını gibi dünya gündemini işgal eden bir konuda insanlar bu kurumlardan gelen bilgilere güvenerek hayatlarını sürdürmeye çalışıyor.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Ancak son birkaç ay içinde ortaya çıkan zorluklar, kuruluşların bu büyüklükteki bir krizle başa çıkacak şekilde donanımlı olup olmadıkları sorusunu gündeme getirdi. Öyle umuyoruz ki; bilgisayarın sesli veya yazılı komutları alıp işlemesi ve bunlara cevap vermesi üzerine kurulu bir teknolojiyle donatılmış Diyaloğa Dayalı Yapay Zeka (Conversational Artificial Intelligence) çözümleri, bu kuruluşların insanları bilgilendirme görevlerini daha etkili yapmasına katkı sağlayacaktır.


Koronavirüs salgını ile bilgilerin sürekli güncellenmesi (Yeni araştırmalar/geliştirmeler) nedeniyle, küresel sağlık kuruluşlarının en güncel bilgileri gün boyunca büyük bir nüfusa aktarmasını gerektiriyor. Bu kurumlar şuan bu biliglendirmeleri genellikle medya, web, e-posta, SMS veya hücresel yayın yoluyla yapıyorlar. Ancak bu bilgiler çok hızlı bir şekilde eski haline geliyor ve vatandaşların krizle ilgili zamanında, alakalı ve kişiselleştirilmiş güncellemeleri almasının kolay bir yolu yok. Bu yükün bir kısmı, fiziksel çağrı merkezlerinde, insanların sordukları sorulara cevap veren çağrı merkezi temsilcilerine düşüyor.

Coronavirüs doğası gereği insandan insana bulaşıyor. Çağrı merkezinde çalışan insanlar işe giderken sosyal mesafe kurallarını ihmal edebildikleri için, insanlara yardımcı olmaya giderken, virüsü yayma ihtimalleri de doğmuş oluyor. Bu nedenle çağrı merkezlerinde çalışan sayısı ciddi anlamda düşürüldü. İnsanların bu kurumlardan bu yolla bilgi almaları da zorlaştı. Aynı durum acil durum müdahale çağrı merkezlerinde de geçerli.

Salgın küresel olduğu için çözüm de küresel olmalı. Bu konuya gelebilecek bir çözüm tüm dünyaya eşit şekilde bilgi verebilir durumda olmalıdır. Tüm ülkelerin aynı şekilde çağrı merkezlerini bu süreçte yönetme şanları yok.

Diyaloğa Dayalı Yapay Zeka’nın yenlikçi yaklaşımı bu konudaki en iyi çözümlerden biri olarak düşünülebilir.

Diyaloğa Dayalı Yapay Zeka - Chatbot

Bazı hükümetlerin sağlık kuruluşları bu yaklaşımı (Diyaloğa Dayalı Yapay Zeka-DDYZ) kullanarak, insanlardan gelen kişisel sorulara en doğru ve güvenilir cevapları vermeye çalışıyor.

Salgından önce 300 kişi olarak hizmet veren bir çağrı merkezi şuan maksimum 50 kişilik bir ekip ile yoluna devam edebiliyor. Burada oluşan insan boşluğunu doldurmak için yapay zeka destekli sanal asistanlar kullanılmaya başlanıyor. İnsanları bilgilendirmede ve sorulacak sorulara cevap vermeden en ön tarafta bu sanal asistanlar yer alacak.

Dünyanın dört bir yanında kurum/kuruluş/girişimler bu soruna çözüm bulmak için bir araya gelmeye devam ediyor. Örneğin Facebook; global bir program başlatarak, dünya genelindeki tüm yazılım geliştircileri partner olmaya davet etti, dünyadaki sağlık kuruluşlarına bağlanarak Facebook ve Facebook messanger’ın insanların sorularına daha hızlı cevap verecek şekilde geliştirmelerine katkı vermelerini istedi. DDYZ geliştiricileri güçlerini birleştirerek çoğu kuruluş için sık sorulan sorulara otomatik cevap veren sistemler/sanal asistanlar geliştirmeye başladı.

Burada düşünülen çözümün odağında etkileşimli, konuşmaya dayalı serbest form tadında sorulara cevap vermek yer alıyor. Bazı çalışmaları halkı bilgilendirmek için e-posta, SMS ve sosyal medya paylaşımlarını kullanıyor. Diyaloğa Dayalı Yapay Zeka alanındaki çalışmalar da; pandemi ile ilgili tüm bilgileri kullanarak bu sorun ile nasıl başa çıkıbileceğine dair etkileşimli bir ortam hazırlamaya çalışıyor.

DDYZ çalışmalarında insanlardan gelen sorular da dikkate alınarak, cevaplanmamış soruların nereden geldiğini, endişe eğilimin nerede olduğu gibi bilgiler de gerçek zamanlı veriler işlenerek bulunuyor ve ileriye dönük tahminler de yapabilmesini sağlıyor. Örneğin Hindistan’daki MyGov, etkileşimli bir Facebook Messenger sistemi ile MyGov Corona Hub’ı başlattı.(https://m.me/MyGovIndia) ve bu hizmetin tanıtımı Facebook, Instagram, Facebook Messenger, Whatsapp, Twitter ve Telegram üzerinden yapıldı.

Bu sistemler bir topluluğun, bölgenin veya tüm ülkenin “dijital nabzını” oluşturmak için kullanılabilir. Önce etkileşim ile analiz yapılır anca daha sonra bazı anketler yapılarak insanların mevcut deneyimleri üzerinden ciddi araştırmalar için kapı aralanır.
Örneğin; “Aşağıdaki belirtilerden birini gösteriyor musunuz?“, “Evinizdeki herkesin 37 derecenin üzerinde ateşi var mı?” vb. sorulardan alınacak cevaplara göre insanlar hem doğru biçimde anlık olarak bilgilendirilir hem de genel bir kapsam çıkarmak için bu bilgilerden faydalanılır. Tüm bu çalışmalar; güncellemeleri kitleleriyle etkili bir şekilde paylaşma ve gerektiğinde otomatik görüşmeleri canlı bir kişiye sorunsuz bir şekilde iletme konusunda rehberlik alabilirler.

Hizmet verenler olarak, akıl birliği yapmak ve ihtiyaç duyulan zamanlarda küresel çözümleri belirlemek için kolektif çaba sarf etmek önemlidir. Worldometer‘e göre şu anda dünya çapında yarım milyondan fazla onaylanmış vaka var. Diyaloğa dayalı yapay zeka COVID-19 pandemisinin önüne geçmek için güçlü bir çözüm olarak görülüyor. Tüm dünyadaki milyonlarca vatandaşın endişelerini gidermek için çalışacak, süreçte deneyimi kişiselleştirerek, onları bilgilendirerek, rahat ve daha da önemlisi güvenli bir şekilde tutacak.

Bu yazının orijinali Yapay Zeka destekli mesajlaşma platforma Amplify.ai’nin geliştiricisi, kurucu ortağı ve CEO’su Mahi de Silva, Tech Talks için kaleme aldı. Amplify.ai, hükümet sağlık kuruluşlarına ve BM sağlık kuruluşlarına COVID-19 ile ilgili vatandaşlara doğru bilgileri yaymak için zamanında bir çözüm sunmak için Facebook ile ortaklık kurdu. Amplify.ai’nin COVID-19 sırasında Messenger deneyimi hakkında daha fazla bilgi için http://amplify.ai/covid19/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yazının orijinali için TechTalks sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz