Çin, 18 yaşından küçükseniz Cuma, hafta sonları ve tatil günleri dışında çevrimiçi oyun oynamayı yasaklayacak.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Reşit değilseniz, Çin’de hafta içi çoğu gün video oyunları oynamak için “game over” diyebiliriz. Çin yakında 18 yaşın altındaki çocukların haftada üç saatten fazla çevrimiçi video oyunları oynamasını yasaklayacak.

Yeni kurallara göre, Çin’deki çevrimiçi oyun şirketleri, Cuma, Cumartesi, Pazar ve tatil günlerinde, küçüklere günde yalnızca 20:00 ile 21:00 saatleri arasında bir saat hizmet sunabilecek. CNBC’ye göre, diğer günlerde ve diğer zamanlarda çevrimiçi oyun oynamak, reşit olmayanlar için kesinlikle yasak olarak kalacak.

Çin, yeni kısıtlamalarla uğraşmak zorunda kalacak olan Tencent ve NetEase gibi son derece başarılı çevrimiçi oyun şirketlerine ev sahipliği yapıyor. Kurallar pazartesi günü Çin Ulusal Basın Yayın idaresi tarafından duyuruldu.

Çin hükümeti ayrıca oyun şirketlerini gerçek adla kayıt ve oturum açmaya zorluyor. Bu gereklilik, çocukların ve gençlerin sahte yaşlara sahip alternatif hesaplar kullanarak kısıtlamaları aşmasını engelleyecektir.

Çin, kısıtlayıcı mı üretken mi olmak istiyor?

Çin’in yaptığı duyuru ışığında, hareketi video oyunu bağımlılığını engellemenin ve çocukların zihinsel ve fiziksel sağlığına öncelik vermenin bir yolu olarak çerçeveliyor. 2019 yılında Dünya Sağlık Örgütü, oyun oynama bozukluğunu sınıflandırılmış hastalıklar listesine ekledi. Tartışmalı hamle, yalnızca oyuncular ve oyun şirketleri tarafından değil, aynı zamanda onu “video oyunlarını patolojikleştirme çabası” olarak nitelendiren bilim camiasının büyük bir bölümü tarafından da tartışıldı.

Çin’in video oyunu kullanımını kısıtlama konusunda uzun bir geçmişi var. 2019’da 18 yaşın altındaki çocukların çoğu gün 90 dakikaya kadar oyun oynamasına izin veren daha az katı kurallar benimsemişti. 2000 yılında ülke, çocuk sağlığıyla ilgili benzer endişeleri öne sürerek oyun konsollarının satışını ve üretimini yasaklamıştı ve 2015 yılına kadar bu kısıtlamayı kaldırmamıştı.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz