Şubesiz bankacılık denilince akla ilk gelen ürün Enpara olsa da, bir katılım bankası olan Kuveyt Türk; Senin Bankan isimli uygulaması ile bu dünyadaki şubesiz bankacılığı geliştiren önemli aktörlerden birisi olarak yoluna devam ediyor.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Şubesiz Bankacılık Nedir?

Şubesiz bankacılık işlemlerin banka şubesine gitmeden internet üzerinden ya da telefon görüşmesi aracılığı ile gerçekleştirildiği yeni bir sistemdir. Avrupa ülkelerinde dijital bankacılık “direct banking” olarak adlandırılır. Ülkemizde de doğrudan bankacılık, şubesiz bankacılık ya da dijital bankacılık tabirleri kullanılıyor. [bankalar.com]

Eskiden bankacılık işleri ve işlemleri hem banka hem de müşteri için çok maliyetliydi. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte artık fiziksel anlamda bankanın bir şubesine bağlı olmaksızın telefonunuzdan tüm bankacılık işlemlerimizi halledebilir duruma geldik. Şubesi bankacılıkta şube olmadığı için banka açısından maliyet minimuma iniyor. Harcamaları azalan banka, buradaki kazanımını müşteri kazanmaya, müşteri memnuniyetine harcamaya başlıyor.

Şubesiz bankacılık akımı müşteride ciddi anlamda bir memnuniyet yaratınca Türkiye’ deki bankaların önemli bir kısmı kendi şubesiz bankacılık ürünlerini çıkarmaya başladılar.

Türkiye’ de bir ilk olan Finansbank’ ın Enpara uygulamasını; Yapı Kredi – Nuvo, Abank – ABank Dijital, Türk Ekonomi Bankası – CEPTETEB, Kuveyt Türk – Senin Bankan, Garanti Bankası – iGaranti olarak takip etti. Şubesiz bankacılığın getirdiği düşük maliyet ve bankalar arası rekabet; müşteriye tüm bankacılık işlemlerini ücretsiz yapabileceği ortamlar sunmaya başladı.

Kuveyt Türk – Senin Bankan

2015 yılının başlarında Kuveyt Türk Senin Bankan adlı uygulamasını yayın aldı. Bu uygulama üzerinden şubeye gitmenize gerek kalmadan bankanın müşterisi olup hesap açabilir duruma geldiniz. Müşteri olarak internet üzerinden yaptığınız başvuru için kapınıza gelen kurye ile imza işlemlerinizi tamamlayıp dijital banka hesabınızı size teslim etmiş oluyor.

Hesap işletim ücreti, EFT, havale gibi temel bankacılık işlemleri ücretsiz hale gelirken; araç kredisi, ihtiyaç kredisi, bireysel emeklilik gibi ana ürünlere de uygulama üzerinden başvurabilir ve sonuç alınabilir duruma geldi.

Senin Bankan İhtiyaç Kart

Senin Bankan uygulamasının web sitesine baktığınızda bazı yeni ürünleri, değişik kampanyaları ve neler yapabileceğinizi görmeniz mümkün.

Ürünlerinden sadece birisi olan İhtiyaç kart için bazı özellikleri listeleyelim. Diğer ürünlere ve ürünlerin avantajlarına Senin Bankan ana sayfasından bakabilirsiniz.

  • Üye işyerinden bağımsız, her POS cihazında taksit imkânı sağlar.
  • Tüm harcamalarınız başvurunuzda belirlediğiniz taksit sayısına (alışverişinizin 50 TL ve üzeri olması gerekmektedir) göre vade farklı taksitlendirilir.
  • Her yapılan alışveriş için yeni bir fatura getirme ve ödeme planı oluşturma zorunluluğu ortadan kalkar.
  • Tüm işlemleri tek hesap ekstresi üzerinden takip etme kolaylığı sağlar.
  • İhtiyaç finansmanınızı kart halinde kullanır, çalınma, kaybolma gibi durumlarda kredi kartlarının sahip olduğu güvenlik olanaklarından yararlanırsınız.
  • Satıcıya nakit ödeme yapar gibi pazarlık yapar, harcamalarınızı alacağınız indirimli fiyat üzerinden taksitle ödersiniz.
  • Alışverişlerinizi 6 aydan 46 aya kadar istediğiniz taksit sayısında yapabilirsiniz.
  • Yurtdışında taksitli alışveriş imkânlarından yararlanırsınız.

Yukarıda listelediğimiz kolaylıklar ve daha fazlası için digital bankacılık uygulamalarını kullanabilirsiniz.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz