Apple geçen hafta stream yapısı yenilenmiş Apple TV leri çıkarmasının ardından, Apple Tv App Store bölümüne En Çok Kullanılanlar sekmesini ekledi. Apple Tv lansmanı yapılırken uygulama türlerinden sadece bir kaç yüz tane var iken bir kaç hafta içerisinde bunun 1000 adeti geçeceği öngörülüyor. Ancak Apple Tv ilk yayınlandığında geliştiriciler için bazı hayal kırıklıkları oluşmuştu. IOS App Store olan diğer cihazlara göre ilk başta kategoriler yada en çok kullanılanlar bölümleri geliştiricilere öngörü oluşturmuyor.
Tabi en çok izlenenler bölümünün sonradan geleceği öngörülüyordu. Zaten bu arayüzü Apple kendi sitesinde örnek olarak göstermişti. Ancak tabi bu derecelendirmenin oluşabilmesi için ilk başlarda bir aktivite yoğunluğuna ihtiyaç var. Bu aktivite miktarının da yakın zamanda oluşacağı ve kategorilerin daha doğru yerleşimlere oturacağı öngörülüyor.
Uygulama sayılarının çok az olması bazı kategorileri atıl duruma getiriyor ve kullanıcı deneyimini kötü etkiliyor. Apple bunu böyle öngörmüştür büyük olasılık. Ancak yakın zamanda geliştirilen uygulamalar ile Store rayına oturacaktır.
Şuanda geliştiriciler için sorun olan kısım ise kullanıcı eğilimlerini görüp o eğilimlere göre uygulama geliştirme kararını vermekte zorlanıyorlar. Normal telefon ve tablette oturmuş bir kullanım alışkanlığı da oluştuğu için geliştiriciler uygulama geliştirirmekte sorun yaşamıyorlar.
Ama TV yepyeni bir platform ve kullanıcı deneyimlerini anlamak, TV de kullanılabilecek uygulamaları kestirmek bu aşamada çok güç. Bu noktada da geliştiricilere yol gösterecek olan var olan uygulamalara olan ilgi derecelendirmesi.
Genel olarak şu noktada ki eğilime baktığımızda ise kullanıcıların eğilimleri yavaş yavaş şekilleniyor diyebiliriz. Paralı uygulamalarda en çok tercih edilen uygulamalar daha çok oyunlar iken, ücretsiz uygulamalarda çoğunlukla video stream yapan uygulamalar önde gidiyor (Nat Geo Tv, CBS vb.).
 
 

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam
- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz