ABD‘ de 7-13 Aralık 2015 haftası, yani önümüzdeki hafta Bilgisayar Bilimleri Haftası olarak belirlendi. Apple‘ da bu haftaya destek vermek amacıyla, Amerika olmak üzere bütün Apple Store‘ larda ücretsiz kodlama eğitimleri verecek.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Apple‘ ın bu girişimi Code.org tarafından düzenlenen ücretsiz kodlama etkinliklerine de destek amacı taşıyor. Daha önce Minecraft oyunununda Code.org etkinliklerine destek kapsamında, çocuklara kodlamayı öğretmek amacıyla yeni bir versiyon hazırladığını duyurmuştuk. Code.org‘ un düzenlediği etkinliklere ABD Başkanı Obama ve birçok popüler isim de destek vermişti. Bu sayede bu etkinlikler 180‘ den fazla ülkede 100 milyona yakın öğrenciye ulaşırken 40 dile çevrildi.

Düzenlenen bu etkinlikler sayesinde kodlamayla hiç tanışmamış kişiler hem kodlamayı öğreniyor, hem de bir kaç saat gibi küçük bir süre içinde kendi uygulamalarını yazarak kodlamaya ısınıyorlar.

Ülkemizde İstanbul‘ da yer alan  Zorlu Center ve Akasya alışveriş merkezlerinde bulunan bulunan Apple Store‘ larda da 10 Aralık tarihine kadar Kodlama Saati etkinlikleri düzenlenecek. Bir saat sürecek eğitimlerde bilgisayar programlama temellerine giriş konusu anlatılacak. İsteyen herkes ücretsiz olarak düzenlenen kodlama etkinliklerine katılabilecek.

Apple Türkiye‘ de kodlama etkinliği kapsamında bu web sayfasını yayınladı. Bu web sayfası üzerinden ücretsiz gerçekleşecek olan Kodlama Saati etkinliklerine kayıt yaptırabilirsiniz. Aynı zamanda dünya çapında yapılacak bu etkinliklere iTunes üzerinden podcast olarak da erişebilirsiniz.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

1 Yorum

  1. Bayıldım bu etkinliğe. Küçük yaşlarda kodlamayı öğrenirse çocuklarımız, belki ülkemizde sayılı teknoloji devlerine sahiplik edebilir. Apple gibi bir kurumdan eğitim veriliyorsa kaçmaz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz