Bloomberg’e göre, teknoloji şirketinin perakende satış noktalarında 31 Mart 2021’den önce işe alınan çalışanlar 1.000$ ikramiye alacağı bildirildi. Bu tarihten sonra katılanlar 500$ bonus almaya hak kazanırlar. Bu arada, yaklaşan alışveriş sezonu için yeni personeller ise 200$ alacağı bildirildi.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

2020’nin başında koronavirüs başladığında, mağazaların çoğu gibi Apple mağazaları da birçok kez kapatıldı ve harcamalar daha çok çevrimiçi alışverişe kaydı. İkramiyelere hak kazananlar yalnızca Apple Store çalışanları değil AppleCare ve çevrimiçi satış çalışanları da bonustan pay alacak.

Apple’ın çalışanlarına olan ilgisi

Apple, perakende çalışanlarına ikramiye verme alışkanlığı uzun süredir pek görülmüş bir şey değil. Son ikramiye, Apple’ın perakende mağazalarında çalışanlar da dahil olmak üzere işgücünün büyük bir kısmına sınırlı stok birimlerinde 2.500$ dağıttığı 2018’de oldu. Bonus, vergi değişikliklerinin Apple’a devasa denizaşırı nakit rezervlerinden- yaklaşık 200 milyar dolar- daha düşük bir maliyetle para alma yetkisi vermesinin ardından verildi.

Apple’ın perakende işgücüne bu sefer verdiği mali ödül, şirket için rekor kıran bir yılın ortasında geliyor. Bu yılki kazanç raporlarının da gösterdiği gibi, Apple ürünlerine olan talep hızlanarak artmakta. Hatta 27 Mart 2021’de sona eren mali ikinci çeyrekte 89,6 milyar dolarlık rekor gelir bildirdi. Haziran ayında biten diğer çeyrekde 2020’den itibaren yüzde 36’lık bir artış kaydedildi.

Pandemi nedeniyle iş gücü kıtlığı birçok endüstriyi rahatsız etti ve bu da Apple’ın ikramiye düzenlemesini etkilemiş olabilir. Elinde tutabileceği tüm insan gücüne, özellikle de iPhone 13’ün piyasaya sürülmesiyle birlikte ihtiyacı olacak bu sebeple bu verilen karar hem şirket için hem de çalışanları için gayet mantıklı bir adım olarak görülüyor. Diğer teknoloji şirketleri de buna benzer bir politika yakında duyurması planlanıyor.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz