Zararlı içerikleri ihbar edebileceğiniz site, İhbarweb açıldı
Bilgi İhbar Merkezi, Bilgi Teknolojileri ve İletişimi Kurumu(BTK)-Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından 4/ 5/2007 Tarihli ve 5651 Sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanununun 10. Maddesinin 4. Fıkrasının (d) bendi uyarınca kurulmuştur.
İhbarweb de ilgili kanunun 8. maddesinde yer alan suçlarla ilgili içeriklerin web üzerinden ihbar edilebilmesi amacıyla 23 Kasım 2007?den beri yayındadır.
8 farklı kategoride yeterli şüpheye sahip olduğunu düşündüğünüz içeriği, aşağıda yer alan ilgili alandan seçim yaparak ihbar edebilirsiniz.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam
  1. İntihara yönlendirme
  2. Çocukların Cinsel İstismarı
  3. Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde Kullanılmasını Kolaylaştırma
  4. Sağlık için Tehlikeli Madde Temini
  5. Müstehcenlik
  6. Fuhuş
  7. Kumar Oynanması için Yer ve İmkân Sağlama
  8. Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar

 
Bu sistem sadece internet sitesi içeriklerine yönelik bir sistem olmayıp, çok daha geniş çaplı kullanılabiliyor. Bilgi ihbar formundan da anlaşıldığı gibi web siteleri dışında E-Posta, Haber Grubu (Newsgroup), Anlık Mesajlaşma, Sohbet, Dosya Paylaşımı (P2P) ve Diğer seçenekleriyle her noktadan belirtilen suçlarla ilgili içeriklerin incelenmesini sağlıyor.
Nasıl ihbar edeceksiniz peki?
Web sitesine girdiğinizde karşınıza 8 farklı ihbar seçeneği çıkacak. İhbar etmek istediğiniz konu ne ise onla ilgili alana girip bir form doldurmanız gerekmektedir.
Aşağıda e ihbar formu örneği bulunmaktadır.

Zararlı İçerikleri İhbar Edebileceğiniz İhbarweb Açıldı
Zararlı İçerikleri İhbar Edebileceğiniz İhbarweb Açıldı

İhbarınız başta 5651 sayılı kanun ve ilgili mevzuat uyarınca değerlendirilip; tarafınıza ait her türlü bilgi başkalarıyla paylaşılmaksızın saklanmaktadır.
Ziyaretiniz sırasında sizden herhangi bir kişisel bilgi talep edilmemektedir. Eğer ihbarınızın neticesinin size bildirilmesini istiyorsanız, size bir cevap dönülebilmesi için e-mail adresiniz talep edilecektir.
Kaynak : ihbarweb.org.tr

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz