Mayıs ayında düzenlenecek olan büyük geliştirici konferansı Google I/O 2016 ?da tanıtılması beklenen Android N sürümü için bugün ön izleme sürümü yayınlandı.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Sürümün bu kadar erken yayınlanması beklenmiyordu. Android N olarak adlandırılan bu yeni sürüm Nexus 6, Nexus 9, Nexus 5X, Nexus 6P, Nexus Player, Pixel C, General Mobile 4G (Android One) cihazlarında kullanılabiliyor.

Peki bu sürümle beraber hangi yenilikler geliyor?

Android Beta Programı: Android Beta Programı geliştiricilere henuz sürüme çıkmamış olan bir versiyonu deneme fırsatı veriyor. Yeni çıkan bu Beta sürümü sadece geliştirilere özel, kişisel kullanım için henuz uygun değil.  Yeni update ile Android Beta sürümünü yukleyebiliyorsunuz. Bu beta sürümü henuz stabil olmadığınıdan hata çıkabilir ve telefonunuzu etkilecek problemlere yol açabilir.

Programı istediğiniz de telefonunuzdan kaldırabilir, daha önce kullandığınız stabil versiyona geçebilirsiniz. Android Beta sürümünde çalışırken cihazdaki tüm kullanıcı verileri siliniyor.

Çoklu pencere: Şimdilik geliştiriciler tarafından kullanılabilecek olan ön izleme sürümünün en belirgin özelliklerinden biri ekran kullanımı. Ekran da bir den fazla pencere aynı anda açılabiliyor olacak. Bu sürümle ekranı bölebiliyorsunuz. Android telefon ve tabletlerde, aynı anda iki uygulamayı göstermek mümkün olacak.

Yeni Android sürümü Android N önizlemeye sunuldu
Yeni Android sürümü Android N önizlemeye sunuldu

Gelişmiş bildirim sistemi : Bu sürümle beraber bildirimlere doğrudan cevap verilebiliyor olunacak, bildirimler daha fazla detay için genişletilebiliyor olacak ve çoklu bildirimlerden her biri için farklı işlem yapmak mümkün olacak.

Yeni Android sürümü Android N önizlemeye sunuldu
Yeni Android sürümü Android N önizlemeye sunuldu

Wi-Fi ve Bluetooth gibi hızlı ayarlar için yeni tasarımlar da bu sürüme eklenmiş olacak.

Pil ömrü iyileştirilmesi için Doze Mode: Ekran kapandığında enerji tüketimini ciddi oranda azaltan Doze Mode özelliği, Android N ile tasarrufu daha da artırmayı başarıyor.

Daha bir çok özellik yeni sürümle son kullanıcıya ulaşacak. yukarıda belirttiğimiz özelliklerin yanında Google I/O 2016′ da daha fazla detaya ulaşabileceğiz.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz