Yazılımcı Salısı?nda 10 yılı aşkın süredir sektörde aktif olarak yer alan aynı zamanda eğlenceli capsleri ile tanıdığımız Uğur Umutluoğlu var. Uğur Umutluoğlu Microsoft teknolojileri üzerinde geniş tecrübesi ile bir dönem MVP görevi de üstlendi. Hdteknohaber ekibi olarak okuyucularımız için sorduk Uğur Umutluoğlu cevapladı. 

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Hdteknohaber: Kendiniz hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz?

Uğur Umutluoğlu: 2006 yılında ODTÜ Bilgisayar Öğretmenliği bölümünden mezun oldum. 2004 yılından beri yazılım sektöründe aktif olarak çalışıyorum. Üniversite 3. sınıfta ODTÜ Teknokent’te bir yazılım evinde başlayan meslek hayatıma şu an özel bir yazılım şirketinde Yazılım Geliştirme Yöneticisi olarak devam ediyorum. Yönetici dediğime bakmayın, mesaimin yarısından çoğu yine kod yazmakla geçiyor.

Hdteknohaber: Hangi sektörde çalışıyorsunuz?

Uğur Umutluoğlu: Yazılımcıyım, yazılım alanında geliştirici, danışman ve eğitmen olarak çalışmaktayım. Sektörel proje deneyimi olarak ise bugüne kadar Telekom, Bankacılık, Finans, E-Ticaret, enerji ve uzaktan eğitim gibi farklı sektörlerde birçok projede görev aldım.

Hdteknohaber: Çalıştığınız sektörde kullandığınız teknolojileri yazılım ürünleri nelerdir?

Uğur Umutluoğlu: Mezun olmadan önce çalıştığım iki firmada 1,5 yıl boyunca PHP ve MySQL ile geliştirme yapmıştım. Sonra .NET teknolojilerine geçiş yaptım ve yaklaşık 10 senedir C# ile web, masaüstü ve SOA projeleri üzerine geliştirmeler yapıyorum. C#, ASP.NET, MVC, Web API, WPF, SQL Server, Oracle, Visual Studio gibi dil, platform ve ürünler kullanıyorum.

Hdteknohaber: İş hayatınızda faydalandığınız kaynaklar nelerdir? Kişiler kimlerdir?

Uğur Umutluoğlu: Analiz dokümanları, teknik tasarım dokümanları desem oluyor mu? 🙂 İş hayatı deyince işin içine süreçle ilgili herşey giriyor aslında, ama siz daha ziyade teknik olanları soruyorsunuz sanırım. En önemli iki kaynağım Stackoverflow ve GitHub. Bunların dışında CodeProject‘ten oldukça faydalanırım, Reddit ve Hacker News‘a sıklıkla bakarım.

Scott Hanselman, Scott Guthrie, Martin Fowler gibi değerli abilerimizin yazılarını takip etmeye çalışırım. Türkiye‘den de Burak Selim Şenyurt, Muhammed Tahiroğlu, Arda Çetinkaya ve Özcan Acar takip ettiğim kişiler arasında aklıma ilk gelen isimler.

Hdteknohaber: Sizce bir yazılım teknolojisi üzerinde mi uzmanlaşmalı, yoksa birden fazla teknoloji hakkında fikir sahibi mi olmalı?

Uğur Umutluoğlu: Her ikisi de olmalı bence, yani belirli bir teknoloji üzerine uzmanlaşmalı ama bunun yanında farklı ve alternatif teknolojilerle ilgili temel/orta seviyede bilgili olmalı her yazılımcı. Tek platform veya teknoloji üzerine uzmanlaşmak ve diğer konulara uzak durmak yazılımcının gelişimini azaltan ve onu körelten bir durumdur. Örneğin web uygulamaları geliştiriyorsanız mobil dünyadaki gelişmelerden, back-end yazılımcısı iseniz front-end tarafındaki gelişmelerden haberdar olmanız size vizyon katacağı gibi, alacağınız kararlarda doğru seçimler yapmanıza ve işinizi daha kaliteli yapmanıza yardımcı olacaktır. Yazılım teknolojileri sürekli kendini yeniliyor ve değişiyor, bugün kullandığınız bir aracın veya yaklaşımın birkaç sene sonra esamesi bile okunmayabilir. Bu nedenle her zaman farklı teknolojilere ve ürünlere göz ucuyla bakmak bizi gelişime ve değişime hazır tutacaktır.

Hdteknohaber: Teknoloji dünyasını yakından takip eder misiniz? Takip ettiğiniz teknoloji siteleri nelerdir?

Uğur Umutluoğlu: Bu soruyu 5 sene önce sorsaydınız “aşırı şekilde takip ederim” der ve size bir dünya blog, teknoloji sitesi vs. sayabilirdim. Ancak 2011 yılında baba olduktan sonra teknoloji ve yazılım dünyasını takip etme konusuna eskisi kadar zaman ayıramaz oldum.

Yine de takip edebildiğim kaynakları sayayım: Twitter‘da takip ettiğim kişilerin paylaşımlarından oldukça faydalanıyorum. Bunun dışında çoğu sabah iş yerinde çayımı içerken bir yandan Reddit ve Hacker News‘de yapılan paylaşımlara göz gezdirip ilgimi çeken yazıları okumaya çalışıyorum. Devnot.com‘da editörüm, oraya eklenen tüm yazıları virgülüne kadar okuyorum zaten. Editörlük görevinin yanında teknik anlamda da ciddi katkısı oluyor bana. GitHub, Stackoverflow… Bunları zaten önceki sorularda belirtmiştim, olmazsa olmaz kaynaklarımız bunlar

Hdteknohaber: Yazılımcı olarak iş hayatı dışında mesleki anlamda kendinizi geliştirmek adına neler yapıyorsunuz?

Uğur Umutluoğlu: Mimari konular, kurumsal çözümler ve ALM konularıyla ilgili yazılar okumaya, örnek projeler ve tasarımları incelemeye çalışıyorum. Bunun dışında yıllardır bu işin içinde bulunan arkadaşlarımla ve hocalarımla bir araya geldiğimde onların deneyimlerini dinlemek ve aklıma takılan şeyleri sormak da mesleki anlamda çok faydalı oluyor.

Hdteknohaber: Türkiye’de yazılım sektörü hakkında ne düşünüyorsunuz, sizce gelecekte hangi alanlar daha popüler olacak?

Uğur Umutluoğlu: Bu soruyu 100 yazılımcıya sorsanız en az 90’ı IoT diyecektir sanırım. Ben de aynı görüşteyim, yakın gelecekte drone‘lar, robotlar, sürücüsüz otomobiller, birbiriyle konuşan cihazlar ve kendi kendine karar verebilen sistemler hayatımızda fazlasıyla yer bulacaktır. Çok geleceğe gitmeye gerek yok zaten, IoT’nin izlerini bugün bile hayatımızda görmeye başladık.

Ugur Umutluoglu
Ugur Umutluoğlu

Hdteknohaber: Yazılım temalı, Türkiye’de yeterince etkinlik yapılıyor mu? Takip ettiğiniz etkinleri (Katıldığınız / Katılacağınız) paylaşır mısınız?

Uğur Umutluoğlu: 4-5 yıl öncesine kadar yapılan etkinlikleri yetersiz buluyordum. Ancak son yıllarda sosyal medya üzerinden etkileşime geçen ve Eventbrite, Meetup gibi ortamlarda aktif şekilde yer alan yazılımcılar artık daha fazla etkinlik düzenliyor. Buradaki tek sıkıntı etkinliklerin ağırlıklı olarak İstanbul’da yapılmasıdır. Başta Ankara, İzmir, Bursa ve Kocaeli gibi şehirlerde de bu tarz etkinliklerin giderek artmasını temenni ediyorum.

Çorbaya biz de biraz tuz atmak gayretindeyiz tabii. 5 Mart’ta Bulut Bilişim Zirvesi‘ni düzenledik. Kısmetse mayıs ayı içerisinde de Nedirtv‘nin geleneksel Yazılım Teknolojileri Semineri‘nin 10.sunu yapacağız, katılmak isteyen yazılımcıları bekleriz.

Hdteknohaber: Sizin de yıllardır ülkemizde birçok yazılım etkinliği düzenlediğinizi, bu etkinliklerde konuşmacı olarak yer aldığınızı biliyoruz. Bu konularla ilgili deneyimlerinizi paylaşabilir misiniz?

Ugur Umutluoglu
Ugur Umutluoğlu

Uğur Umutluoğlu: Etkinlik organize etmek ve düzenlemek gerçekten zor bir iş. Mekan ayarlamak, konuşmacılar bulmak, onları uygun zamanlarında bir araya getirmek, yazılımcılara ulaşabilmek… Dışarıdan basit gibi görünebilir ama organize eden kişiler için haftalar hatta aylar süren bir süreç. Yorucu ama keyifli bir iş, takip edemediğim ve bilmediğim konularla ilgili yeni şeyler duyabiliyorum bu etkinliklerde, birçok yazılımcıyla tanışıyoruz, ortak şeyler paylaşıyoruz, konuşuyoruz. Tabii ki en önemlisi artısı her etkinlikte onlarca hatta yüzlerce yazılımcıya bir şeyler katabilmek.

Biz 2006 yılında yayın hayatına başlayan Nedirtv.com‘u ilk açtığımızda “her yıl en az 1 tane yazılım etkinliği yapmalıyız” hedefi koymuştuk kendimize. Şu an 10. yılımızı doldurduk ve bu hedefi fazlasıyla tutturduk. Düzenli olarak her yıl büyük bir etkinlik yapmanın yanında yine üniversitelerden davet aldıkça etkinlik düzenliyoruz. Önümüzdeki aylarda da geleneksel hale gelen etkinliğimizin 10.sunu düzenleyeceğiz.

Hdteknohaber: Sosyal medyada yazılım ve yazılımcılarla ilgili yaptığınız esprili caps çalışmalarınızı sıkça görüyoruz. Bu capsleri nasıl hazırlıyorsunuz, diyaloglar veya oradaki mesajlar nasıl oluşuyor?

Uğur Umutluoğlu: Evet, bayadır böyle çalışmalar yaparak günlük hayatımıza renk katmaya çalışıyorum. Aklıma gelen veya günlük hayatta denk geldiğim eğlenceli bir durumu bir resimle örtüştürebilirsem açıyorum Photoshop’ı, resmin altına kırmızı bir çerçeve ve üzerine aklıma gelen eğlenceli bir diyalog ekliyorum ve oluyor size yazılımcı caps’i. Bu bazen bir karikatür montajı olurken, bazen bir TV programına yapılan montaj veya eğlenceli bir resme uydurulan mesaj/diyalog vs. olabiliyor. Misal Kemal Sunal ile Şener Şen‘in filmdeki bir diyaloğu birden aklımda senior bir yazılımcı ile stajyer yazılımcının diyaloğunu çağrıştırabiliyor. Ben hazırlarken eğleniyorum, yazılımcıları da eğlendirebiliyorsak ne âlâ 🙂

Hdteknohaber: Lisans eğitiminiz mühendislik fakültesi değil de eğitim fakültesi, bu durum iş hayatınızı etkiledi mi? Mühendislik okumamanın zorlukları oldu mu sizin için?

Ugur Umutluoglu
Ugur Umutluoğlu

Uğur Umutluoğlu: Mühendislik dışı bölümlerden mezun olanlar için yazılımcı olmak zorlu bir süreç. Ben teknik liseden mezun oldum, lisede iyi bir programlama temeli attım. Katsayı sorunu nedeniyle maalesef mühendislik okuma şansım olmadı, ama bu açığı kapamak için üniversite yıllarımda kendi çabalarımda sürekli kendimi geliştirmeye gayret ettim. Okuduğum bölümde çok fazla teknik ders alma şansım yoktu, ben de geceleri bilgisayar başında HTML, PHP, ASP, ASP.NET, C++, Visual Basic.NET ve C# gibi dillere çalışarak kendimi geliştirdim. Bu sayede iş hayatına atıldığımda çok zorluk çektiğimi söyleyemem. Ama kabul etmek lazım, eğitim fakültesi vb. yerlerden mezun olanlar için yazılımcı olmak zor bir iş.

Hdteknohaber: Genel olarak yazılım dünyasında çalışanlara yüksek egolu gözüyle bakılıyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Uğur Umutluoğlu: Ego, kibir… Bunlar çoğu insanın fıtratında olan şeyler, sadece yazılımcılara özel bir durum değil. Ben de eskiden yazılımcıların çok ego sahibi olduğunu düşünüyordum ama son yıllarda bu fikrim biraz değişti,. Aslında ego sandığım şeyin kibir ve kendini beğenmekten ziyade daha iyi koşullarda, daha güzel projelerde çalışma isteğinden doğan bir durum olduğunu fark ettim. Bunları istemek de çok anormal olmasa gerek. Aşırı egoya sahip yazılımcılar tabii ki yine çıkıyor karşımıza, ama ben eskisi kadar yadırgamıyorum nedense, alıştım sanırım bu duruma 🙂

Hdteknohaber: Çocuklarınızdan bahsettiniz, yoğun iş temposu, etkinlikler vs ile birlikte onlara yeterince zaman ayırabiliyor musunuz?

Uğur Umutluoğlu: Evet, iki kız çocuğum var. Yoğun iş temposu, stres, yorgunluk… Hepsi akşam eve gelince kapının dışında kalıyor. Çocuklarımla zaman geçirmek için elimden geldiğince çabalıyorum, akşamları onlar yatmadan asla bilgisayar başına oturmam mesela, hatta kolay kolay telefonu da elime almam. Tabii ki topluluk sitelerimizle çok uğraştığım zamanlarda, etkinlik dönemlerimizde biraz kaytarıyorum ve çocuklardan biraz uzak kalabiliyorum. Eskiden aşırı işkolik biriydim, çoğu akşam kucağıma bilgisayarı alır salona kurulurdum. İlk kızım doğmadan önce radikal bir karar verdim aslında ve bu tip alışkanlıklarımı terk ettim. Çok sık blog yazıları yazardım, forumlarda takılırdım, teknik kitaplar, makaleler okurdum ama hepsi 4-5 yıl öncesinde kaldı. Hatta Microsoft MVP unvanını bırakmamdaki en önemli etken artık bu işlere fazla zaman ayırmak istemememdi. Aileniz iş hayatınızdan daha önemli sonuçta.

Hdteknohaber: Evet, bir dönem MVP olduğunuzu biliyoruz. Bu süreçte birçok teknolojiyi ilk duyanlardan olma fırsatı yakaladınız. Sizce nasıl bir süreç MVP’lik? Ciddi yararlarını gördünüz mü? Bıraktığınızda hayatınızda ciddi değişiklikler oldu mu?

Uğur Umutluoğlu: MVP’lik Microsoft teknolojileriyle ilgilenenler için hem güzel bir onur, hem de güzel bir fırsat. Ürün ve araçları birçok kişiden önce deneme şansı buluyorsunuz, mail gruplarındaki güzel tartışmalara katılıyorsunuz, bazı ürünler geliştirilirken ilk sizin haberiniz oluyor, hatta o ürünle ilgili Microsoft’taki geliştirici ekiplere tavsiyelerde dahi bulunabiliyorsunuz. Diğer taraftan insanlara daha kolay ulaşabiliyorsunuz. MVP’liği bırakınca yukarıda saydığım olanaklardan biraz uzak kaldım tabii ki, ama hayatımda çok ciddi bir değişikliğe yol açtığını söyleyemem.

Hdteknohaber: Nedirtv, Devnot vb. organizasyonlarda yer alıp konuşmacı olarak birçok konuda bizlere eğitim veriyorsunuz. Hiç kendi firmanızı kurup sadece eğitimlere odaklanmayı düşündünüz mü?

Uğur Umutluoğlu: Sadece eğitim odaklı değil ama yazılım geliştirme, danışmanlık ve eğitim üzerine bazı düşüncelerim var. Uzun yıllardır düşündüğüm bir konu aslında, bakalım zaman ne gösterir. İleride böyle bir firma kurmak ve güzel işler çıkarabilmek bize de nasip olur belki.

Hdteknohaber: Genelde aynı grupla eğitim verip etkinliklere katılıyorsunuz. Kendi aranızda oluşturduğunuz etkinlik eğitim vs konularında birlikte hareket ettiğiniz bir topluluğunuz var sanırım. Bu grup nasıl oluştu?

Uğur Umutluoğlu: Aslında bir grup olalım, etkinlikleri birlikte yapalım gibi bir amacımız hiç olmadı. Zaman içerisinde birbirimize destek olarak, bu tip etkinlikler yaparak uyumlu çalıştığımızı gördük. Sonrasında sağ olsun ekibimizdeki hiçbir arkadaş “ben artık yokum” demedi, tam tersine daha fazla destek olmaya çalıştı. 1 ay sonra etkinlik yapalım diye bir mail attığımda, birkaç gün içerisinde etkinlikle ilgili tüm konuları hızlıca planlayıp seminer programını çıkardığımız zamanlar bile oluyor, o derece uyumluyuz. 🙂 4-5 kişilik çekirdek bir kadromuz var, yaptığımız son 3-4 etkinlikte ise aramıza yeni kişiler de katılmaya başladı ve kadroyu oldukça genişlettik. Örneğin geçen sene yaptığımız Nedirtv etkinliğinde 12 konuşmacı yer aldı.

Bu eğlenceli ve içten röportajınız için ekibimiz ve okuyucularım adına Uğur Umutluoğlu‘na teşekkür ediyoruz. Aynı zamanda büyük bir bilgi birikimini ve bakış açısını dinlemek bizim için büyük keyifti. Başka bir röportajda görüşmek üzere.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz