Li-Fi teknolojisi ile elektrikten Internet servisi..
Wi-Fi‘ den 100 kat hızlı bağlantı sağlayacak teknoloji Li -Fi için denemeler başladı
Wi-Fi ye süper hızlı bir alternatif olarak çalışmalarına başlanan teknoloji Li-Fi, araştırma laboratuvarlardan çıkıp gerçek dünyaya taşınıyor. Yaklaşık 20 yıldan beri hayatımızda olan Wi-Fi teknolojisinden 100 kat daha hızlı veri transferi yapan yeni bir teknoloji olan Li-Fi, Estonya merkezli Velmenni Şirketi tarafından ilk kez laboratuvar ortamı dışında denendi.

Wi-Fi' den 100 kat hızlı bağlantı sağlayacak teknoloji Li -Fi için denemeler başladı
Wi-Fi’ den 100 kat hızlı bağlantı sağlayacak teknoloji Li -Fi için denemeler başladı

Laboratuvarda yapılan deneylerde saniyede 224 gigabyte gibi bir hıza ulaşmayı başaran bu teknoloji, internet kullanımında devrim yaratabilecek potansiyele sahip.
Son zamanlarda sadece Velmenni şirketi değil bir çok firma bu teknoloji üzerinde çalışmalara başladı. Kısa vadede hayatımızda tam olarak yerini almasa da uzun vadede getireceği inanılmaz hız ile devrim yaratacağını söyleyebiliriz.
Peki  ?Light Fidelity? kısaltması olan Li-Fi nedir?

Wi-Fi' den 100 kat hızlı bağlantı sağlayacak teknoloji Li -Fi için denemeler başladı
Wi-Fi’ den 100 kat hızlı bağlantı sağlayacak teknoloji Li -Fi için denemeler başladı

lk defa 2011?de TED yayını ile ses getiren Li-Fi(yayına buradan erişebilirsiniz), verilerin radyo dalgaları yerine özel geliştirilmiş ampuller yardımıyla aktarılmasını amaçlıyor. Li-Fi görünür ışık iletişimini kullanarak verinin yüksek hızlarda gönderilmesini sağlar. Wi-Fi benzeri bir kablosuz teknolojidir.
Li-Fi, PureLiFi adında, LiFi kullanan cihazların geliştirilmesi ve üretimi üzerinde çalışan bir firmanın da kurucu ortağı Edinburgh Üniversitesi‘nden Profesör Harald Haas tarafından icat edildi. Firma kısa süre önce yaptığı yeni yatırımlarla değerini 15 milyon euro?ya yükseltti. Profesör Haas, ?LiFi fikri aslında nispeten eski. Alexander Graham Bell, 1880 yılında fotofonu icat ettiğinde iletişim için ışığın kullanılabileceğini ispatlamıştı? diyor. ?Ancak gerçek LiFi fikri, LED ışıklar çıktığında doğdu, çünkü veriyi gerçekten hızlı iletebilme özelliğine sahipler. Bunu, 12 yıl önce üniversitede ilk projeme başladığımda, veriyi modülasyon tekniği ile bilgiyi LED üzerinden aktarmayı amaçlarken fark ettim. Bu deney çok başarılı olmuştu.? dedi.
Wi-Fi' den 100 kat hızlı bağlantı sağlayacak teknoloji Li -Fi için denemeler başlad
Wi-Fi’ den 100 kat hızlı bağlantı sağlayacak teknoloji Li -Fi için denemeler başlad

Şuan laboratuvar ortamında saniyede 1 Gbit?i aşkın bir download hızı elde edilebiliyor. Araştırmacılar bu değerin LED lambalar vasıtasıyla 10 kata kadar artabileceğini ifade ediyorlar.
Ayrıca, Li-Fi yerel ağlarda daha fazla güvenlik sağlar çünkü ışık duvarlardan geçmez, cihazlar arasında daha az parazit oldugunu da söyleyebiliriz. Ama Li-Fi teknolojisinin belki de en önemli avantajı sunduğu hız. Belirtmek gerekirse 2 saatlik bir filmi neredeyse 1 saniyede, GTA 5 gibi büyük kapasiteli bir oyunu saniyeler içinde indirebiliyor olacağız.
Bu teknolojinin işe yaraması için ışığın sürekli açık olması gerekiyor ama insan tarafından çok algılanmayacak, yine de işlevini görebilecek seviyeye kadar kısılabiliyor. Üzerinde çalışan bu devrim niteliğindeki teknoloji için gündüz ve elektriklerin kesik olduğu zamanda enerjiyi depolayacak bir iletken üzerinde çalışıldığı belirtildi. Bu sorunlara da çözüm getirilirse bir kaç yıl içerisinde günlük hayatta Li-Fi teknolojisini kullanmaya başlayabileceğiz.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam
- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz