Volkswagen ABD’ de yürütülen soruşturma neticesinde 4 silindirli araçları ile Audi’ nin dizel araçlarının satışını durdurduğunu açıkladı. Volkswagen yetkilileri de satışların durdurulduğunu onayladı. Durdurulan satışlar ABD’ deki satışların %23 ini oluşturuyor. Yılın ilk 3 çeyreğinde firma 280 bin araç satışı gerçekleştirmiş.
Yapılan açıklamaya göre 4 silindirli 2.0 TDI araçlarının emisyon değerlerinin bir bilgisayar yazılımı ile manipüle ettiği ve normaldeki nitrojen oksit salınımının 40 kat daha az gösterildiği anlaşıldı. Yargılama neticesinde 18 milyar dolar ceza alması muhtemel sonuçlar arasında. Hurriyet’ in belirttiğine göre bu ceza sonrası firmanın kendini toparlaması çok zor olabilir.
Sektörün önde gelen isimleri ceza için “Volkswagen gurubunu çok zorlayacak bir ceza” yorumunu yaptı. Bir diğer tarafta ise bu yıl ABD’ de yayınlanan reklamlarda Volkswagen “Amerika’ nın 1 numaralı dizel otomobili” sloganı ile reklam yapıyordu. 2009 yılından bu yana Volkswagen Gurubunun ABD’ deki satışlar %15 artış göstermişti.
Bu flaş haber sonrası Frankfurt borsasında gurubun hisseleri adeta çakıldı. Gün içerisinde hisseler %19.2 değer kaybetti.
[Güncelleme]
Volkswagen’in Üst Yöneticisi (CEO) Martin Winterkorn, ABD ‘deki emisyon testlerinde manipülasyon iddiasına ilişkin özür diledi.
Martin Winterkorn; “Bu güveni boşa çıkardığımız için çok üzgünüm. Tüm müşterilerimizden, resmi dairelerden ve kamuoyundan hatalı davranışımızdan dolayı özür diliyorum. Olayın hızlı ve kapsamlı bir şekilde açıklığa kavuşturulması en yüksek önceliğimizdir. Manipülasyon ve Volkswagen, bu bir daha olmaması lazım.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam
- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz