Tüm Zamanların En İyi 13 Yazılımcısı

1
4717

Programcı (Yazılımcı) bilgisayar programı geliştiren ya da değiştirebilen kişilerdir. Her ne kadar farklı araçlar kullansalar da yaptıkları ile yazılım dünyasına yön veren, farklı kulvarlar açan, geliştirdikleri araçlar – temeller ile zihinlere kazınan insanlar onlar. Kimi algoritma geliştirdi, kimi baştan yeni bir programlama dili geliştirdi, kimi şuan kullandığımız işletim sistemlerinin temellerini attı ve daha fazlasını yaptı.  İşte bu yaptıkları ile tüm dünyada bilinen ve trendycrunch.com‘un yaptığı sıralama ile sırasıyla bu insanlar.

Günümüzde yaygın olarak Ada Lovelace adıyla bilinen, İngiliz matematikçi ve yazardır ve ilk bilgisayar programcısıdır. Esas olarak Charles Babbage‘in erken dönem mekanik genel amaçlı bilgisayarı Analitik Motoru üzerindeki çalışmaları ile bilinir. Motor hakkındaki notları, bir makine tarafından işlenmek üzere yazılan ilk algoritmayı içerir.

1934 doğumlu İsviçreli bilgisayar bilimcisidir. Başta Pascal, Modula ve Oberon olmak üzere pek çok programlama dilini geliştirmesiyle tanınmıştır ve 1984’te Turing Ödülü almıştır. Yazılımlar, donanımların hızlanmasından daha hızlı yavaşlamaktadır sözü ile ünlüdür.

Kendisini tanımayan yoktur. Microsoft şirketinin kurucularındandır ve şirketin başkanlığını ve baş yazılım mimarlığını yapmaktadır. Forbes dergisine göre 2015 yılı itibari ile dünyanın en zengin (79.2 milyar $) kişisiydi.

Kanadalı bilgisayar programcısıdır. Java programlama dilinin babasıdır diye yazmak yeterli olur diye düşünüyoruz.

Bilindik çok farklı projelerde yer almıştır. Python programlama dilinin tasarımcısıdır. Şu anda Dropbox‘da çalışmaktadır. Halen Python programlama dilinin geliştirilmesine katkı sağlamakta ve geliştirici grubun liderliğini sürdürmektedir.

Kısaca “Ken” olarak tanınır.  C Programlama dilinin atası olarak bilinen B Programlama Dilinin tasarımcısıdır. Hepimizin çok iyi bildiği UNIX işletim sistemini geliştirmiştir. 2006’da Google’da çalışmaya vaşlamış, Go Programlama dilinin gelişimine katkıda bulunmuştur.

10 Ocak 1938 doğumlu, Stanford Üniversitesi emekli profesörü ve yapmış olduğu çalışmalarla dünyaca tanınan ünlü bilgisayar bilimci olarak bilinir. Knuth The Art of Computer Programming (?TAOCP?) serisinin yazarıdır. Bu seriyi hayatı boyunca yaptığı en güzel çalışması olarak görmektedir.   Knuth algoritma analizi konusunda titiz ve dikkatlice çalışarak, birçok matematik tekniği geliştirerek algoritma analizini daha sistematik hale getirmiştir ve bununla beraber Büyük O gösterimi(Big-O) olarak bilinen matematiksel gösteriminin daha popüler hale gelmesini sağlamıştır. Knuth, bunlar gibi daha sayılamayacak katkılarından dolayı algoritma analizi dalının ?babası? olarak anılır.

Kanadalı bilgisayar bilimcisi, UNIX işetim sistemi geliştiricisi aynı zamanda yaratıcılarındandır.  Princeton Üniversitesinde Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde profesör olarak görev yapıyor aynı zamanda. Yazılım alanında kitap yazmıştır.

Tim Berners-Lee 1989’da CERN laboratuvarlarında HTML işaretleme dilini geliştirerek Dünya Çapında Ağ (WWW) olarak da tanımlanan bilgi paylaşım sistemini kurmuş olan bilgisayar profesörüdür. Web’in babası kabul edilir. Aynı zamanda ilk Ağ tarayıcısı yazılımını, 1990 yılında, geliştirmiştir. 1994 yılında Ağ ile ilgili standartları dünya çapında belirleyecek açık bir kurum olan W3C‘yi kurmuştur, halen de başkanlığını yapmaktadır.

Texas A&M Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Bölümü‘nün kıdemli araştırma profesörü, Morgan Stanley bankası teknoloji departmanının genel müdürüdür. 1975’te Aarhus Üniversitesi’nin Bilgisayar Bilimleri Bölümü‘nden mezun olmuştur. Doktorasını Cambridge Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Bölümü‘nden 1979’da almıştır. Kuruluşundan 2002 yılına kadar AT&T Laboratuvarları’nın (Bell Labs) Büyük Ölçekli Programlama Araştırma bölümünün başkanlığını yapmıştır. Stroustrup, C++ programlama dilinin yaratıcısı ve nesne yönelimli programlamanın öncülerindendir.

Aralık 1960 doğumlu Danimarkalı bilgisayar mühendisidir. Birçok popüler ve başarılı programlama dilinin ve geliştirme araçlarının tasarlanmasına yardım etti. Şu anda Microsoft’da çalışıyor ve C# programlama dili mimarisinin öncüsüdür.

 

Finlandiya asıllı Amerikalı bir bilgisayar mühendisidir. Linux işletim sistemi çekirdeğinin geliştiricisi ve proje yöneticisi olup, ABD’de yaşamaktadır. Transmeta’daki görevinden ayrıldığından beri OSDL’de (Açık Kaynak Geliştirme Laboratuvarları) tam zamanlı olarak Linux çekirdeği üzerinde çalışmaktadır. Helsinki Üniversitesi’nden mezun olmuştur.

 

Uzun süre birlikte çalıştığı arkadaşı Ken Thompson ile birlikte C programlama dilini ve Unix işletim sistemini yazan saygın ABD’li bilgisayar mühendisi. 1983?te Turing Ödülü?nü, 1999?de Ulusal Teknoloji Madalyası ödülünü aldı. 12 Ekim 2011’de hayatını kaybetmiştir.

 

1 Yorum

 1. Hello there,

  My name is Aly and I would like to know if you would have any interest to have your website here at hdteknohaber.com promoted as a resource on our blog alychidesign.com ?

  We are in the midst of updating our broken link resources to include current and up to date resources for our readers. Our resource links are manually approved allowing us to mark a link as a do-follow link as well
  .
  If you may be interested please in being included as a resource on our blog, please let me know.

  Thanks,
  Aly

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz