IOS 9 geçtiğimiz yıl çıktığında Safari internet tarayıcısı için reklamları engelleme sistemini kullanılabilir kılmıştı. Bu Pazar günü artık Samsung da Android cihazlar için varsayılan internet tarayıcılarına reklam engelleme eklentileri eklenmesini sağlayacak bir güncelleme yayınladı. Android Lollipop ve daha üstü sürümlere yapılabilecek bu güncelleme sayesinde IOS 9 cihazlardaki gibi bir reklam engelleme yapısına sahip olacaklar.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Bu güncelleme sayesinde üçüncü kişiler de uygulama geliştirip tarayıcıya eklenti olarak reklam engelleyici oluşturabilecekler. Bununla birlikte bu yeni yazılımlar sadece reklam değil aynı zamanda sitelerin yüklenmesini yavaşlatan içeriklerin de yüklenmesini engelleyerek daha hızlı bir internet deneyimi yaşayabilecekler.

Bu özellik yeni versiyon ile gelen Samsung İçerik Engelleyici Altyapısı ile kullanılabilir olacak. Ancak bu özellikleri kullanıcıların kullanabilmesi için cihazın varsayılan tarayıcısını kullanmaları gerekmektedir. Üçünü taraf internet tarayıcı kullanıcıları bu özellikten faydalanamayacak.

Samsung‘un bu özelliği sadece varsayılan tarayıcı özelinde kısıtlaması tam olarak istenilen sonuçları elde etmesini engelleyecek. Söylenen raporlara göre Samsung varsayılan tarayıcı kullanımı oranları çok düşük. Sadece Chrome tarayıcının kullanımı %47 civarında. Halbuki IOS cihazlarda bu özelliğin sadece Safari üzerinde olması çok daha büyük bir etkiye sahip. IOS da varsayılan tarayıcının kullanım oranları üçüncü parti tarayıcılara göre çok daha fazla.

Samsung‘un bu duyuruyu yapmasının ardında hemen üçüncü parti reklam engelleyici uygulamaları yayına alındı. Adblock Fast ve Crystal bunlardan bazıları. Diğerlerinden farklı olarak Crystal sadece reklam engelleme dışında ekstra başka filtreler ile internette gezinmeyi daha hızlı hale getiriyor.

Tabi bu yenilik ilke insanların akıllarında birkaç soru mevcut. Bu yenilik IOS kullanıcıları kadar Android kullanıcıları arasında karşılık bulabilecek mi? Bununla birlikte insanların internet kullanımının git gide mobil cihazlar üzerine kaydığı düşünüldüğünde reklamların mobil cihazlardan engellenebilir olması reklam verenler açısından nasıl sonuçlar doğurur bunları süreç gösterecek.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz