Oracle JDK 9 Versiyonu ile Java Eklentisi Ölüyor. Oracle Java tarayıcı eklentisini kaldıracağını duyurdu.
90?lardan itibaren internet kullanıcılarının hayatında olan Java eklentisi uygulama benzeri işlevleri internet tarayıcılarına getirmek için kullanılıyor. Java yüklemediğinizde çalıştıramayacağınız bir çok uygulama ve web sitesi mevcut ve her geçen gün bunların sayıları artıyor. Ancak web ile java bağımlılığını bu anlamda koparmak için Oracle yeni java versiyonunda bu eklenti kullanımının kaldırılacağını bildirdi.
Firma yaptığı açıklamada web tarayıcısı geliştiricilerinin artık eklentilere dayalı web standardı sunmadığını, bu yüzden Java eklentisinin bu sene yayınlanacakJDK 9‘dan itibaren kapatılmaya başlanacağını söyledi.
Google, geçen eylül ayında Java uygulamacıkları için gerekli olan teknolojiyi kaldırmıştı. Microsoft?un en yeni Windows 10 işletim sistemiyle yüklü gelen Edge internet tarayıcısı da Java gibi eklentilere olan destekten yoksun çıkmıştı. Mozilla da Silverlight ve Java gibi eklentilere olan desteği geçen yılın sonu itibarıyla kaldırmayı planladığını açıklamıştı. Oracle da önümüzdeki eylül ayında çıkması planlanan JDK 9 ile birlikte Java tarayıcı eklentisini emekliye ayırmayı hedefliyor.
Oracle, blog gönderisinde şunları açıkladı: “Modern web tarayıcısı üreticileri ürünlerindeki eklenti desteğini kısıtlayıp azaltıyor. Bu nedenle Java’ya dayanan uygulamalar geliştirenlerin (tarayıcı eklentisine dayanan) Java Applet’lerinden eklentisiz Java Web Start teknolojisine geçmeyi düşünmeleri gerekiyor.”
Geçen sene aktif olarak piyasaya surulmesi beklenen JDK 9 bu çalışmaların ardından biraz daha beklemeye alındı. Hız konusunda her ne kadar avantajlı gibi görünsede, guvenlik konusunda zararlı yazılımların hedefinde bulunması web tarayıcılarının eleştirilerine mahal veriyordu. Java’nın yeni sürümü, daha güvenli, hafif ve yönetimi kolay olan modüler bir yaklaşımla piyasaya sürülecek.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam
- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz