Hindistan Telekom Düzenleme Kurumu‘u karar verilinceye kadar Facebook‘un sağlamış olduğu ücretsiz internet hizmetini durdurmuştu. Kurum en sonunda yapmış olduğu bir açıklama ile ülke içerisinde bulunan servis sağlayıcıları birbirinden farklı fiyatlandırmalar yapamazlar dedi. Bu karara dayandırarak Facebook‘un ücretsiz hizmet sağlamasını engellemiş oldu.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Kurumun bu kararı vermesindeki temel neden; Facebook ücretsiz internet erişimini anlaşma yaptığı bir GSM operatörü üzerinden veriyordu. Bu operatör üzerinden Facebook’a giriş yapıldığında kullanıcılar herhangi bir ücret ödemiyordu. Bunun üzerine bazı sivil toplum örgütleri de bu durumu eleştirdi. Eleştirilerinin altyapısında yapılan bu hizmetin tüm operatörlerce sağlanmaması sebebiyle eşitlik ilkesine aykırı olduğunu belirtiyorlar.

Karar veren kurum daha öncesinde de şirketlerin hizmetleri eşit fiyatlarla sunması gerektiği için bir düzenleme yapmıştı. Bu sayede kullanıcılara adil bir hizmet sağlanabileceğini öngörüyorlardı.

Yukarıda belirttiğimiz Hindistan Telekom Düzenleme Kurumu‘nun yapmış olduğu bildirgede konu ile ilgili bölümleri aşağıda bulabilirsiniz.

  • Hiçbir servis sağlayıcı sağlamış olduğu veri hizmetleri için farklı bir fiyatlandırma talep edemez.
  • Hiçbir servis sağlayıcısı sağlanan elektronik haberleşme boyutundaki hizmetin ücretlendirilmesinden vazgeçmesi yada veri ücretlerinin bir başka yolla tahsil edilmesi için bireysel yada tüzel bir kişilik ile ne sözleşme nede kontrat imzalayamaz.

Alınan bu karar sadece Facebook‘un yapmış olduğu hizmeti etkilemeyecek. Ülke içerisinde bundan önce başka operatörler de kullanıcılarına bazı hizmetleri veri ücreti olmadan sunmuştu. Bu düzenleme ile o hizmetler de artık ücretli hale gelecek. Airtel firması Facebook‘dan önce veri ücreti almadan arkadaşlık sitesine giriş sağlıyordu. Buna benzer şekilde Wynk firması da veri ücreti almadan müzik servisini kullanmaya izin veriyordu. Bu düzenleme ile bu kurumlarda servisler için bir fiyatlandırmaya gitmek zorunda kalacaklar.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz