Onur Karagünlü‘nün Netflix artık çevrimdışı çalışabilecek yazısında bahsettiği gibi artık Netflix kullanarak favori dizilerimizi cihazımıza indirip izleyebiliyoruz.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Akıllara takılan sorulardan biri bu indirmelerin cihazımızda ne kadar yer tutacağıydı. Aşağıdaki resimde ‘The 100’ dizisinin ilk 2 40 dakikalık bölümünün yüksek çözünürlükte ne kadar yer tuttuğunu görebilirsiniz.

Netflix dizilerin ne kadar yer kapladığı
Netflix’te indirilen dizilerin cihazınızda ne kadar yer kapladığı

Peki bölümlerin boyutları nasıl bu kadar küçük olabiliyor?

Variety adlı sitede yayınlanan habere göre Netflix yayınlarında H.264/AVC formatını kullanıyordu. Android kullanıcıları indirdikleri videoların ise Google’ın geliştirdiği VP9 codec‘ini kullandığını olduğunu gördüler. Bu codec her ne kadar H.264/AVC codec’inden daha az yer tutsa ve çok sayıda bu codec’i destekleyen cihaz olsa bile Apple cihazlarının VP9 codec’ini destekleme planlarının olmaması Netflix’i başka bir yöne itti.

Netflix’in kendi blog yazısında paylaştığına göre Netflix ekibi her videonun farklı yoğunlukta içeriklere sahip olduğunu baz alarak her video için ayrı bir sıkıştırma gerçekleştiriyorlardı. Şimdi videolarının sadece internetten optimum bir şekilde yayınlanmasının değil cihazlarda da mümkün olduğu kadar az yer kaplaması gerektiğini düşünerek şöyle bir sıkıştırma metoduna başvurdular; her video için ayrı sıkıştırma uygulamaktan ziyade her videonun her 3 dakikasına farklı bir sıkıştırma uygulayarak çok küçük boyutlar elde edebiliyorlar.

Böylece ortalama indirdiğimiz videoların boyutları normalden %19 – %36 daha küçük oluyor.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz