Yapay zeka projeleri alanlarında son zamanlarda önemli gelişmeler yaşanırken; Microsoft talihsiz bir olaya şahitlik etti.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Yapay proje olarak hayata geçirdiği Tay; insanlarla iletişime geçiyor (onlardan bilgi alıyor), onlardan aldıkları ile yeni bir şeyler öğreniyor ve onlara cevap veriyor.

Bu projenin dış dünyaya açılan kapısı ise; proje adına doğrulanmış bir profil olarak açılan Twitter hesabı.

Twitter hesabı (@tayanyou) üzerinden insanlarla etkileşime giren Tay; aldığı cevaplarla bilgi birimini geliştiriyor ve cevap vermeye başalıyor.

Projenin başlamasından çok kısa bir süre sonra; insanlar Tay’ ın çalışma mantığını anladılar ve buna göre birşeyler yazdılar. Bu yazılanlardan birşeyler öğrenen Tay; ırkçı söylemelere aynı şekilde cevap yazdı (Çünkü öğrendiklerine göre hareket ediyordu).

Microsoft’ un yapay zeka projesi olan Tay; Twitter üzerinden yaptığı ırkçı yorumlar, hitler sevgisi, attığı küfürlü tweetler tepki çekti ve Microsoft projeyi hemen durdurdu.

Yaşanan gelişmelerden dolayı Twitter kullanıcılarından özür dileyen, Tay’ ın attığı Tweet’ leri teker teker silen Microsoft; projenin algoritmasını geliştirmek üzere şimdilik projeyi durdurdu.

Bakalım Microsoft’ un yapay zeka projesi Tay tekrar Tweet atmaya başlayacak mı?

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz