Yeni tip corono virüsü (Covid-19) sebebi ile yanlış bilgilerin önüne geçmek için işten çıkartmayı üç ay süreye yasaklaması planı ile internet düzenlemesi geliyor. Teklifte yer alan detaylara göre, günlük erişimi 1 milyon ve daha fazla olan yabancı kaynaklı sitelerin Türkiye’de temsilci belirtme yükümlülüğü girecek.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Sosyal medya devlerine yeni internet düzenlemesi
Hükümetin gündeminde olan yeni torba yasa tasarısında yer alan bilgilere göre işten üç ay süreyle yasak getirdi. Türkiye’de temsilci bulundurmayan sosyal medya devleri ve yabancı kaynaklı internet sitelerine bazı yaptırımlar uygulanacak. Bunlardan birisi de bant genişliğinin daraltılması.
Milliyet’ten Mithat Yurdakul’un haberine göre, torba yasa tasarısınında yer alan bilgiler doğrultusunda Türkiye’de günlük olarak 1 milyon ve daha üstü erişim alan yabancı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcılar, Türkiye’deki kurum, birlik, adli veya idari makamlarca gönderilecek tebligat, bildirim veya taleplerin gereğinin yerine getirilmesi amacıyla en az bir kişiyi Türkiye’de temsilci olarak bulundurması şartını taşımak zorunda kalacak.

Sosyal medya devlerine yeni internet düzenlemesi
Bunun yanında bir de eğer internet sitesi “özel hayatın gizliliğini ihal” durumunda bir başvuru yapılırsa, bu internet sitelerinin temsilcileri 72saat içinde cevap verilmesi gerekiyor. Eğer bu süre zarfında bir yetkili dönüş yapmaz ise 1 milyon TL`ye varan bir para cezasına çarptırlacak.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz