2015 yılının sonlarında; 2016 yılının olabilecek en gözde teknolojilerini aktarırken, DRONE‘ lardan da bahsetmiştik.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Tüm dünyada hızlı bir şekilde kullanıma sunulan, çok sevilen bu küçük insansız hava araçlarına karşı; hemen hemen her ülke kendi kurallarını ortaya koydu. Daha önce Amerika’ da Drone Kayıt Dönemi başladı ve sonrasında Türkiye’ de içinde olmak üzere bu durum başka ülkelere yansıdı. ve Drone Kayıt İşlemleri başladı.

İşin kolayına kaçan çoğu ülke ise; Drone’ larla uğraşmaya yer bırakmayacak şekilde komple kullanımını yasakladı. Türkiye genelinde olmamakla birlikte, bazı illerde Drone’ lara yasak getiriliyor.

Malatya valiliği bugün yayınladığı bir açıklama ile il sınırları içinde bazı yerlere Drone’ lara yasak getirdiğini aktardı.

Malatya Valiliğinin Drone Yasağı ile İlgili Açıklaması

“Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte, kolayca temin edilen insansız hava araçlarından küçük helikopter türü (DRONE) kullanımının sıklaştığı, hava araçlarının kamera ve yük taşıyabilme kapasitelerinin arttırıldığı bilinmektedir.

Zaman zaman amacı dışında kullanıldığı bilinen insansız hava araçlarının (DRONE) askeri ve sivil hava alanlarında uçuşları tehlikeye düşürebileceği değerlendirilmektedir.

Bu kapsamda, kamu güvenliğinin tam ve etkin olarak sağlanabilmesi amacıyla, 29.02.2016 tarih ve70473801-21108-(31780)-217 sayılı Valilik Makamınca alınan karar ile; İlimiz merkez ve ilçelerinde bulunan Valilik/Kaymakamlık, askeri bölge, bina, tesisler ve lojmanları, adliye binası ve lojmanları, emniyet bina, tesis ve lojmanları, kamu kurum ve kuruluşlara ait bina, tesis ve lojmanları, irtifadan bağımsız olarak havalimanlarının meydan referans noktası merkez alınarak 15 kilometre yarıçaptaki alanda ve her iki yönde uzunlamasına 22 kilometrelik alandaki uçuşlar, helikopter pistleri ve cezaevlerinin üstünde, NOTAM (havacıları uçuş ve yer emniyetini etkileyebilecek bazı önemli durumlardan haberdar etmek için yayımlanan bildiri) kararıyla belirli ya da belirsiz süreli uçuşa yasak ilan edilen bölgelerde İnsansız Hava Aracı (DRONE) kullanımı yasaklanmıştır.

Ayrıca her türlü İnsansız Hava Araçlarını (DRONE) alan/temin eden/kullanan şahısların en yakın kolluk birimlerine giderek kullanım amacı, markası ve modelini bildirmesi gerekmektedir. Bildirilmeyen insansız hava araçları kimliği belirsiz hava aracı olarak değerlendirilecek ve derhal uçuşu engellenecektir. Belirtilen hususlara uymayanlar hakkında 5442 Sayılı İl İdaresi Kanununun 66. Maddesi gereğince idari ve adli işlemlerin yapılacağı halkımıza duyurulur.”

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz