Brezilya‘da meydana gelen olayda Facebook‘un mahkeme kararlarına uymaması ve işbirliği içerisinde bulunmaması sebebiyle bir yöneticisini gözaltına aldı. Edinilen bilgiye göre Facebook Latin Amerika bölgesi başkan yardımcısı Diego Dzodan Salı günü soruşturma kapsamında Sao Paulo‘da tutuklandı. Sergipe Brezilya Devlet Mahkemesinin tutuklanma talebi üzerine bu işlem gerçekleştiriliyor.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Facebook yöneticileri bu durumu “aşırı ve orantısız bir önlem” olarak açıklıyorlar. Aynı zamanda yetkililer açıklamaya şöyle devam etti “Facebook yetkilileri her zaman soruşturmalar kapsamında sorulara cevap vermek için Brezilya hükumetinin talebi doğrultusunda istenilen adreslerde olurlar.”. Açıklamalara ek olarak bu soruşturmanın kapsamının sosyal paylaşım ağı Facebook‘u kapsamadığını; Facebook‘un sahip olduğu WhatsApp uygulamasının bu soruşturmada geçtiği için böyle bir tutuklama durumu oluştuğunu belirtti.

Polis yetkililerinin durum hakkında yaptıkları açıklamada ise; “Brezilya‘da yerel bir mahkemenin son zamanlarda uyuşturucu kaçakçıları arasında WhatsApp kullanımının artması sebebiyle bilgi sağlama ve işbirliği kurmak için böyle bir yakalama kararı aldı. Bizde bu kararın gerekliliklerini gerçekleştirdik.”

Reuters aynı zamanda bu haberi Sergipe yerel mahkemesi yetkilileri tarafında dan doğrulandığını duyurdu. BBC de konu ile ilgili bahsi geçen Brezilya ofisinde bulunan Facebook çalışanlarının sadece satış pazarlama amaçlı orada çalıştıklarını, oradaki hiçbir çalışanın WhatsApp uygulaması içerisinde kullanıcı bilgi ve mesajlarına erişimi gibi bir erişimleri olmadığın belirtti.

Güvenlik ve gizlilik konusunda sürekli soruşturmalarda adı geçen büyük teknoloji şirketleri, diğer ülkelerde kişisel bilgilerin gizliliği konusunda daha güçlü durabiliyor iken Brezilya hükumetinin davalarda delil bulma amacıyla bu şirketlerle sürekli bir kavga halinde.

Geçen Aralık ayında yine böyle bir dava gereği WhatsApp‘ın bir suç sebebiyle istenilen verileri vermemesinden dolayı yerel mahkeme 12 saat WhatsApp‘a erişimi yasaklamıştı. Bu kavgalar o kadar yaygın ki 2012 yılında bir belediye başkanı adayı hakkında YouTube‘da çıkan kötüleme videolarını Google kaldırmadığı için Google‘ın en üst düzey yöneticisi için de yerel mahkemede tutuklama kararı çıkarmıştı.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz