Yakın zamanda yapılan bir araştırma ile kadın yazılımcıların erkek yazılımcılara göre daha kod yazmada daha başarılı olduğu ortaya çıktı.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Geçtiğimiz günlerde ABD‘ li araştırmacıların yaptığı bir araştırma ile kadın yazılımcıların dışlanmalarına rağmen erkek yazılımcılara göre çok daha başarılı olduklarını ortaya koydu. Araştırmalar açık kaynaklı kod paylaşım platformu Github üzerindeki veriler kullanılarak yapıldı.

Araştırmada Github kullanıcısı 12 milyon kullanıcıdan cinsiyeti belli olan 1.4 milyon kullanıcı incelenerek sonuçlar elde edildi. Sonuçlara bakıldığında kadın kullanıcıların yaptığı kodlama değişikliklerinin erkeklere oranla daha fazla kabul gördüğü ortaya çıktı. Erkek yazılımcıların yaptığı değişiklikler %74,6 oranında kabul görürken kadın yazılımcıların yaptığı değişiklikler %78,6 oranında kabul görmüş.

Daha ilginç bir sonuca değinecek olursak, kadın yazılımcılara karşı ön yargı Github da da ön plana çıkıyor. Şöyle ki kadın kullanıcıların yaptığı değişikliklerin onay oranı kadın oldukları anlaşıldığında yaklaşık %9 oranında düşüyor. Tabi buradan da Github kullanıcılarının kadın yazılımcıların konuya daha hakim olup başarılı değişiklikler yapmasına rağmen ön yargıyla yaklaşılıp dışlandığı sonucu çıkarılıyor.

Kadınların her sektörde olduğu gibi yazılım sektöründe de dışlanması çok acı gerçekten. Ötekileştirilmelerine rağmen kadınlar her işte olduğu gibi teknoloji alanında da gayet başarılılar, bu sayede dev teknoloji şirketlerinin çalışanlarının ciddi oranını kadınlar oluşturuyor.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz