Günümüzde giyilebilir teknolojiler arasında en moda olanı belkide akıllı saatler. Mobil teknoloji devlerinin de bu akım altında ürünler üretmesi gelecekte akıllı saatleri çok farklı yerlere taşıyacaktır. Bununla birlikte sadece mobil teknoloji devleri değil, aynı zamanda farklı sektörlerde olan teknoloji devleri de akıllı saat sektörüne hem yeni başlayan bir sektör olması hemde pazarda büyük bir talep gözlenmesi sebebiyle sıcak bakıyorlar.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Bu büyük firmalardan biri de Intel. Intel sektörde yer almak amacıyla 2014 yılında Basis şirketini satın almıştı. Satın almanın ardından piyasaya ilk çıkan model olan BASIS PEAK modeli de pazarda karşılık bulmuş ve güçlü rakipleri olan Jawbone ve Fitbit ile kapışacak duruma gelmişti.

Ancak son yaşanan gelişmelere baktığımızda bu hızlı atak istenildiği gibi devam etmiyor ve bu saat üzerinden Intel büyük bir yara almışa benziyor. Intel yetkilileri bu model saati kullanan kullanıcıların derhal kullanımı sonlandırmaları gerektiğini belirtiyor ve kullanıcıların güvenliğinin her şeyden daha önemli olduğunu vurguluyor.

Yapılan açıklamaya göre ürünlerinin sadece %2 sinde karşılaşılan bir ısınma sorunu sebebiyle kullanıcıların derilerinde yanık yada tahriş olma sorunlarının oluşma ihtimali mevcut. Intel öncelikle bu soruna yazılım güncellemeleri ile çözüm üretmeye çalışmış. Ancak sorunu çözüme ulaştıramayınca sorunlu ürünlerin iadesinin kullanıcı sağlığı için çok daha yararlı olacağına karar verilmiş.

Ürünü fiyatları 139 – 299 dolar arasında değişmekte. Aksesuarları ile birlikte yapılan iadeler sonrasında ücretin tamamı kullanıcılara geri ödenecek. Bu geri toplama durumu tabi ki sadece ısınma sorunu yaşayan cihazlar için geçerli.

https://www.youtube.com/watch?v=sSjDcSzbk5A

Buna benzer düzenlemeler teknoloji firmalarında karşılaşabilir durumda. Genelde yeni üretilen bir ürünün ilk serilerinde karşılaşılan donanımsal hatalar öncelikle yazılım olarak düzeltilmeye çalışılır. Sorun düzelmez ise kullanıcılara donanımın düzeltilmesi yada cihaz değişimi için bilgilendirme verilir. Buna benzer bir uygulamayı da Apple IPhone 6 Plus ürünleri için yapmıştı. Çıkan ilk serideki bir kamera sorunu çözülemediği için sorun yaşanan telefonların kamera bölümü yada tüm cihaz değişimi Apple Store‘ larda müşterilere sağlanmıştı. Bir yazımızda da bu konuya detaylı olarak değinmiştik.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz