Havaalanında uçağınızı kaçırmamanız için size yol gösteren Spencer isimli bir robot beş üniversitenin desteği ile geliştirildi.
Bilindiği üzere; Amsterdam Schiphol Havalimanı gezinmek için olabilecek en karmaşık havaalanlarından biri. KLM havayolları; yolcuların yolunu bulmak ve vatandaşların havaalanında uçuşlarını kaçırmamak için onlara yardımcı olacak bir robot geliştirmek üzere bir projeye yatırım yapıyor.
Arkadaş görünümle ve kolu olmayan Spencer isimli robot kasım ayının sonunda Schiphol Havalimanında testlere çıkıyor.
Spencer isimli root; Avrupa’daki beş farklı üniversiteden araştırma bilgilerini kullanıyor ve aynı zamanda Avrupa komisyonu tarafından da finanse ediliyor.
Yeni geliştirilen yol gösterici robot;  havaalanına ait harita ile donatılmış. Merdiven ve duvar gibi olası tüm engeller önceden yüklenmiş. Robot lazer ışınlarını kullanarak gidilecek yere göre en uygun yolu belirliyor. İnsan davranışlarına çok yakın hareket edeceğinden, duvar ve merdivenler robot için engel teşkil etmeyecektir.
Robot insan davranışlarını anlayacak şekilde geliştirilmiş. Havaalanında duran ya da hareket eden insanların üzerine yürümeyecek. Çevresindeki insanlara göre hareket edebilecek.
Robot çevresinin farkında bir şekilde davrancak. İnsanlara yol gösterirken; yol gösterdiği kişilerin halen daha onu takip edip etmediğini bilecek. Ona göre davranacak.
Robot 30 kasımda havaalanında test sürüşüne çıkacak. Bir hafta boyunva testte yer alacak. Bu süre zarfında güzel bir incelemeden geçecek. Gelişirme ekibi bu bir hafta boyunca sürecek olan test sürüşünce; yeterli veri toplayabilecek ve robotun iyileştirilmesine dönük çalışmalarına başlayacak.
Elde edilecek veriler doğrultusunda Robot’ un geliştirilmesine devam edilecek ve önümüzdeki yıl Mart ayından tamamen hizmete başlanacak.
Havaalanı yolcuları robotu takip ederek uçaklarına gidebilecek, hem de en kısa şekilde.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam
- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz