Google, Başkan Trump‘un göçle ilgili yürütme kararı uyarınca şimdiye kadarki en büyük insani yardım fonu yarattı. Arama devinin en yeni ‘kriz kampanyası’ boyutu 4 milyon dolar olarak belirlendi. Para dört örgüte bağışlanacak: Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği (ACLU), Göçmen Yasal Kaynak Merkezi (ILRC), Uluslararası Kurtarma Komitesi (IRC) ve Birleşmiş Milletler Mülteci Yüksek Komiserliği / UN Mülteci Ajansı (UNHR).

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Google, fonların yarısının doğrudan şirketten geleceğini, diğer yarısının ise çalışanlardan geleceğini söyledi. Yani aslında, bu organizasyonlara bağışları 2 milyon dolar civarında bir bağış öngörülüyor. Şirket, aslında eğitim programları yada kamplara internet sağlanması gibi hizmetlerle 2015 yılından buyana 16 milyon dolar yardımda bulunmuş durumda. Ancak tekil bazda yapacak olduğu en büyük yardım olarak bu bağışı ön plana çıkıyor.

Girişim, USA Today tarafından ilk kez bildirilen şirket çapında bir açıklama ile ilan edildi. Bu, ABD hava alanlarında gözaltına alınmalardan etkilenen gezginleri serbest bırakmak için Trump‘ın emrine başarıyla meydan okuduğu  Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği’ne (ACLU) bağış sağlamak için çok sayıda teknoloji şirketinin katılım gösterdiği bir bağış kampanyası haline dönüştü.

Bu karara karşı sadece Google değil; Apple, Facebook, Microsoft gibi üst düzey teknoloji şirketleri de karşı olduklarını belirten açıklamalar yaptı.

Kendisi Hindistan’dan ABD‘ye göç eden Google CEO‘su Sundar Pichai, şirket çalışanlarına “Bu düzenlemenin etkilerinin kendini üzdüğünü” belirtti, özellikle Google çalışanları ve ailelerinin karşılaşabileceği kısıtlamaları engellemek için konunun üzerinde hassasiyetle durduğunu belirtti. Bu düzenlemenin aynı zamanda ABD ye büyük yeteneklerin girişlerini de engelleyeceğini savundu.

Google‘ın uluslararası personel listesinin detaylarını belirten Pichai, notta “Bu yönetici kararının kişisel maliyetini meslektaşlarıma göstermek zorunda olduğum için acılıyım”dedi. USA Today, Google‘ın Irak, Suriye, İran, Sudan, Libya, Somali ve Yemen ile ilgili olan yürütme kararından etkilenebilecek en az 187 personeli olduğunu belirtti. Bunların tamamı ağırlıklı olarak Müslüman ülkeler.

 

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz