Starbucks, mobil uygulamalası içerisine My Starbucks Barista adlı yeni bir özellik ekleyerek ses tabanlı bilgi işleme yaparak sipariş almaya başladı. Bu özellik, müşterilerin konuşmalarıyla yiyecek, içecek sipariş etmelerini ve ödeme yapabilmelerini sağlıyor. Bu şekilde sipariş verebilmek sanki gerçek hayatta bir Barista ile etkileşim halindeymişcesine bir his uyandırıyor. Ayrıca şirket, Amazon Alexa altyapısını kullanarak kullanıcıların eğilimlerini analiz edip yeniden siparişler de eski siparişleri üzerinden tahminler yapmayı hedefliyor.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam
My Starbucks Barista
My Starbucks Barista

Şirket böyle bir girişim yapacağını bir yatırımcı günü etkinliğinde duyurmuştu. 2017 yılının başlarında da beta kullanımlara başlanacağı belirtilmişti.

Bahsi geçen özellik var olan Starbucks uygulaması içerisinde yeni bir mesajlaşma arayüzü ile sunulacak. Yapay zeka temelli çalışacak yapı sayesinde müşteriler bir kişi ile mesajlaşıyormuş gibi istedikleri konumdan sipariş verebilecek ve ödeme işlemlerini gerçekleştirebilecek.

Starbucks, yeni asistanın başlangıçta sadece 2017 yazına kadar aşamalı olarak kullanıma sunulmasıyla birlikte sınırlı bir beta testi yapmayı ön görüyor. Bu beta testinde hedef kitle yaklaşık 1000 müşteri civarında öngörülüyor. Şirket uygulamanın Android sürümünü ise ilerleyen süreçte yayına almayı hedefliyor.

Uygulama sesli komut desteği ile birlikte Amazon Alexa ile entegre olarak çalışabilecek. Kullanıcıların favori içeceklerini kaydetmeleri yada geçmiş siparişlerine göre müşterinin “Alexa Benim Starbucks’ımı sipariş et” demeleri yeterli olacak ve Alexa Starbucks uygulamasına komut verebilecek. Bunun için Starbucks uygulamasının da yüklü olması ve favori siparişlerin belirtilmesi yeterli olacak.

Yapılan analizler ses işleme süreçlerinin yeni yükselen trend olduğu yönünde. Entegre sesli komut destekleyecek 24.5 milyon cihazın 2017 yılında piyasa çıkacağı öngörülüyor. Bununla birlikte kullanıcı eğilimleri incelendiğinde de kullanıcıların mobil cihazlar içerisinde kişisel asistanlar ile sesli iletişim kurmak konusunda daha ılımlı olduklarını gösteriyor.

My Starbucks Barista
My Starbucks Barista

O halde, Starbucks‘ın kendi çabaları ile bu eğilime katılması mantıken doğru bir teknolojik hamle gibi duruyor. Uygulamasını, cep telefonu ödemeleri ve sipariş verme gibi gelişmiş teknolojiler açısından piyasaya sürmüştü, bu nedenle bir ses asistanına ilk giren ilk firmalar arasında olmak bir sonraki adım olarak da mantıklı duruyor.

Starbucks‘ın teknoloji müdürü (CTO) Gerri Martin-Flickinger, “Starbucks deneyimi Barista‘mızla müşteri arasındaki kişisel bağlantı üzerine inşa edildiğinden, dijital ekosistemimizde yaptığımız her şey bu duyarlılığı yansıtmalıdır” dedi. “Ekibimiz, uygulamalarımızdaki Starbucks ses siparişinin gerçekten kişisel olduğunu ve bu yeni yeteneği test etmek ve öğrenmek için Amazon’da doğru ortağı bulmanın da aynı derecede önemli olduğundan emin olmaya odaklandı.”

 

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz