Google içerik üreticilerinin telif hakkı sebebiyle yayından kaldırılmasını istediği içeriğin kaldırılmaması durumunda içerik sağlayıcılarına 1 milyon dolar civarında bir fon sağlayacağını söylüyor.
Bu konuda ilk atılması gereken adım içerik sağlayıcılarının kendi içeriklerinin adil olarak kullanıldığını kabul etmesi. Ancak ilk başta firma bu destekten bir avuç insanın yararlanabileceğini söylüyor.
Telif hakkına sahip insanlar içeriklerinin yayından kaldırılmasını istiyorlarsa bunun için Google ile iletişime geçebilirler. Ancak yasalarda bunun için çok sayıda açık mevcut. İnsanlar orjinal içeriği bir parodi içerisinde kullanabilir ya da ondan küçük bir parçaya yer verebilir. Bunun gibi yasalarda açıklar bulunmakta. Bu çalışma eğitim amaçlı kullanırsa da teliften muaf olunan ülkeler mevcut.
Google‘ ın telif hakları konusundaki yöneticilerinden Fred von Lohmann bir blog yazısında bu konuya değiniyor. “Biz DMCA kurallarına bağlı kalarak kullanışlı videolar için bir telif desteği veriyoruz. Bunu yapmamıza sebep olan ise; fark ettik ki içerik sağlayıcılarının çoğu yasalardan haberdar değil ve ilerde bu durum başlarına iş açıyor.”

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam
- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz