Beethoven kimdir?
Ludwig van Beethoven Bonn?da 8 oğlu olan, fakat bunların hepsinin de kendisi gibi engelli olduğu bir ailenin çocuğudur. İlk müzik öğretmeni babasıdır. Mutsuz bir çocukluk geçiren Beethoven, küçük yaşlarda ailesinin geçimine katkıda bulunmak için kilisede piyano çalarak çalışmaya başlamıştır.
Beethoven?ın dokuz senfonisi, beş piyano konçertosu, bir keman konçertosu, bir piyano, keman ve çello için üçlü konçerto, otuz iki piyano sonatı ve birçok oda müziği eseri bulunmaktadır. Sadece bir opera, Fidelio, bestelemiştir.
Ludwig van Beethoven hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.
Özel günler için karşımıza farklı doodle tasarımları ile çıkan Dünya devi Google  bu kez de, Beethoven’ ın doğum gününü yeni bir doodle’ la kutluyor.
Alman klasik müzik bestecisi Beethoven?ın doğum tarihi tam olarak bilinmese de sanatçının vaftiz edildiği tarih olan 17 Aralık günü, Beethoven‘ın doğum günü olarak kutlanıyor.
Doodle 4 faklı senfoninin kesitlerinden oluşuyor. Beşinci Senfoni?den bir kesit ile başlıyor. Burada 5. senfoniden müzik parçaları var bunları dinliyorsunuz ve hangi sırada olması gerektiği konusunda karar veriyorsunuz. Ancak düzgün sıralamanın ardından Für Elise, Ay Işığı Sonatı ve Dokuzuncu Senfoniden kesitlerle devam edebiliyorsunuz.

Google, yeni bir Doodle ile Beethoven'ın 245. doğun gününü kutluyor
Google, yeni bir Doodle ile Beethoven’ın 245. doğun gününü kutluyor

Çok keyifli bir deneyim.
Doodle’ ı denemek için tıklayın.
 
 

CEVAP VER

Lütfen yorum giriniz!
Lütfen isminizi giriniz