Google‘ ın uzun zamandır üzerinde çalıştığı İnternet Taşıyan Uçan Balonlar projesi 2016‘ da kullanılmaya başlayacak.  İnternet balonları internete erişimi olmayan kişilere internet hizmeti sağlayacak.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Proje Facebook‘ un sahibi Mark Zuckerberg‘ in yaptığı internet.org projesiyle benzer özelliklere sahip. Project Loon adı verilen proje balonların interneti birbirine iletmesiyle çalışacak. İlk balon belirli bir kaynaktan internete erişim sağlayıp, diğer balonlara aktaracak. Bu sayede internet erişimi olmayan kişilerde internetten faydalanabilecek.

İnternet Taşıyan Uçan Balonlar havada 100 gün yaşayabiliyorlar. Ayrıca her gün yeni balonlar gök yüzüne bırakılacak.

Google‘ ın internet taşıyan balonları ilk olarak 2013 yılı Haziran ayında Yeni Zelanda‘ dan 30 tane balonun uçurulmasıyla başladı. Test amaçlı uçurulan bu balonlar 3G hızında internet bağlantısı sağlıyordu. Ancak önümüzdeki günlerde resmi olarak uçurulmaya başlanacak balonların 4G hızında internet bağlantısı dağıtılması bekleniyor.

Project Loon‘ dan sorumlu başkan yardımcısı Mike Cassidy İnternet Taşıyan Uçan Balonlar hakkında açıklama yaptı. Bu açıklamaya göre proje planı beklendiği gibi devam ederse 2016′ da istenen hedeflere erişileceğini, dünya çevresinde internet dağıtımı yapabilmek içinde 300 balona ihtiyaç olduğunu belirtti. Devamındaysa gelecek yıl içinde kesintisiz balon çemberinin oluşturulacağını ve belirli bölgelerde kesintisiz internet erişimi sağlanacağını söyledi.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz