Avrupa Birliği Google’ ın kendi servislerine haksız avantaj sağlayıp arama sonuçlarını kendi servislerine yönlendirdiği bu sebeple bir tekel oluşturduğu sebebiyle suçlamıştı. Bu suçlamalar sonuçlandığında Google ciddi bir ceza ödemesi ile karşı karşıya kalacağa benziyor.
Google bu noktada Avrupa Birliğine kendini savunmak için büyük çaba harcıyor. Bu sebeple hazırlamış olduğu savunma dokümanından öncelikli olarak hukuki argümalara sebeplerini dayandırmaya çalışsa da ana fikir olarak birliğe Google‘ ın arama dahil diğer servislerini de kullanıcılara ücretsiz olarak sunduğunu dolayısı ile bu servislerden bir yarar sağlamadığını kanıtlamaya çalışıyor.
Google bu bilgilerin dışında önemli bir miktarda da davanın sürecinden dolayı da itirazlarda bulunuyor. Avrupa Birliğinin iddialarının tam olarak bir şablonda olmayışı. Avrupa Birliğinin 5 yıldır iddiaları inceliyor olması gibi faktörlere dayanarak da Google itirazda bulunuyor.
Hatta 2014 yılında taraflar anlaşmaya çok yaklaşsa da 2014 Eylül ayından AB‘ nin anlaşma tutarını değiştirmesi sonucunda anlaşma yolu kesilmişti. Google da bu noktadan sonra itirazlarında bu anlaşmanın kesilmesinin tam sebeplerini de talep ediyor.
Bahsi geçen ön görülen ceza 6.6 milyar dolar. Ancak uzmanların belirttiğine göre bu dava sürecinin temyizi ile birlikte en iyi ihtimalle 5 yıl süreceği öngörülüyor. Dava süresince yine anlaşmalar denenebilir yine bozulabilir gibi faktörlerinde olabileceği düşünülürse bu dava hakkında daha çok haber geleceğe benziyor.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam
- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz