Sosyal ağların yazılımları görsel zeka ile dillerin anlaşılması üzerine çalışmakta. Facebook‘ un yapay zeka araştırma ekibinin deneysel bir çalışması da yazılımın görsel zekasının geliştirilmesi yönünde. Bu çalışmada ekibin hedeflediği görmüş olduğunuz bir fotoğrafta sorabileceğiniz basit sorulara uygulamanın cevap verebilmesini sağlamak.
Facebook Yapay Zeka Araştırma Grubu Başkanı Yann Lecun, bir gün bu uygulamanın görme engelli insanların hayatlarını kolaylaştıracağını düşünüyor. Cambridge‘ deki konferansta konuşan Lecun uygulamada fotoğraflara bir seri soru sordu.
Bir resimde bir kedi olgunlaşmamış bir muz demetini kokluyor. Uygulama sorulan sorulara tutarlı cevaplar ceriyor. Resimde bir kedi olduğunu söylüyor. Kedinin ne yaptığı sorusuna, muzların nerede olduğu sorusuna muzların rengine kadar tüm sorulara cevap veriyor.
Bir başka resimde ağzında oyuncak tutan köpek var iken sorduğu soru ise “Köpek hangi oyunu oynuyor” uygulama köpeğin frizbi oynadığını söylüyor.
Lecun‘ un bu görülenlerin, uygulamanın verdiği cevapların sahte olmadığını söylüyor. Aynı zamanda uygulama basit çaplı sorulara cevap verebilir durumda. Bir resmi tanımlayabilen bir sistemin insanların çok yararına olacağını düşünüyor.
Uygulama genel manada düşünüldüğünde gerçekten yaralı bir uygulama olacağa benziyor. Uygulama belki hiçbir zaman genel kullanıma yayılmasa bile Facebook‘ un yapay zeka üzerindeki çalışmaları hakkında da bizi bir fikir sahibi yapıyor.
Yapay zeka araştırma ekibinin çalışmaları genellikle sistemlerin öğrenme kabiliyetini arttırmak üzerine. Buna benzer bir çalışması hakkında da önceden de bahsedilmişti.
Dünya çapında bakıldığında web teknolojilerine yön veren şirketler sadece kullanımlarını artırmak yerine teknoloji geliştirmek yada insanların yararına alt yapılar oluşturmak için de çalışmalar yapmaktalar.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam
- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz