Eski Amerika Birleşik Devletleri başkanı Donald Trump, Florida’daki bir federal yargıçtan, Trump’ın askıya alındığı kişisel hesabını geri aktif edilmesini zorlamasını istiyor.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Trump’ın avukatları cuma günü Miami’deki ABD Bölge Mahkemesi’ne Twitter ve CEO’su Jack Dorsey’e karşı ihtiyati tedbir talebiyle dava açtı. Harekete göre, Twitter’ın özgür düşünce haklarını ihlal ederek Trump’ı sansürlediğini iddia ediyor. Twitter ise cumartesi günü Trump tarafından gelen suçlamalar hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Şirket, takipçilerinin Kongre’nin Joe Biden’ın başkanlık zaferini onaylamasını engellemek için Capitol binasını şiddetle basmasından günler sonra Trump’ı platformundan kalıcı olarak yasakladı. Twitter, Trump’ın daha fazla şiddeti teşvik edeceği endişelerini dile getirdi. Yasaktan önce, Trump’ın Twitter’da yaklaşık 89 milyon takipçisi vardı.

Trump ve Sosyal medya baskısı

Trump ayrıca, şiddeti kışkırtacağı yönündeki benzer endişeler nedeniyle Facebook ve Google’ın YouTube’undan da uzaklaştırıldı. Facebook’un yasağı, 7 Ocak 2023’e kadar iki yıl sürecek ve ardından şirket, askıya alınmasını gözden geçirecek. YouTube’un yasağı süresizdir yani ekstrem bir durum olmadığı sürece Trump’ın YouTube hesabı kalıcı olarak kapalı olacak.

Temmuz ayında Trump, Florida’nın Güney Bölgesi için ABD Bölge Mahkemesinde, kendisinin ve diğer muhafazakarların haksız yere sansürlendiğini iddia ederek üç teknoloji şirketine ve CEO’larına karşı dava açtı. Bu davaların kaçı olumlu kaçı olumsuz sonuçlanacağı henüz bilinmiyor fakat, Trump’ın sosyal medya üzerinden sert bir dille mesajlarını ilettiği karşı konulamaz bir gerçek.

Bu sebeple Donald Trump’ın kişisel hesaplarının geri açılmasını düşünmüyoruz. Büyük ihtimalle yeni bir hesap açarak propaganda niteliğinde yazılarını paylaşmaya devam edecektir.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz