Çin Ulusal Halk Meclisi ilginç bir karar aldı ve şifrelenmiş hesaplara erişime izin veren terörle mücadele yasasını onayladı.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Teknoloji şirketleri ve Washington tarafından itiraz edilen yasayla, Çin’ de faaliyet gösteren internet şirketleri; talep edildiğinde şifreleme anahtarlarını ve şifreleri devlete vermek zorunda kalacak.

Çin’ de ki bu yasaya itiraz edilse de ABD gibi bazı ülkelerde benzer işlemler için yasa teklifleri bulunuyor. Çin ise bahsi geçen yasanın terörle mücadele için kaçınılmaz bir önlem olduğunu savunuyor. Ama şirketlerin endişelerini haklı çıkaransa Çin’ in sansür ve siber casusluk konusundaki geçmişi.

ABD Başkanı Barack Obama, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile yaptığı görüşmelerde korkularını dile getirmiş ve bu yasanın tehlikelerini belirtmiş. Barack Obama ABD ile iş yapmaya devam etmek için yaklaşımlarını gözden geçirmek yaklaşımlarını gözden geçirmeleri gerektiğini belirtmiş. Çin’ de alınan bu karar batılı şirketler için ciddi yaptırımlar içeriyor. Ancak Çin’ de onaylanan yasanın insanların ifade ve inanç özgürlüğüne zarar vermeyeceğini belirtiyor.

Onaylanan yasa 1 Ocak 2016‘ da yürürlüğe girecek. Yasa bazı zorunlulukları dayatsada Apple gibi büyük şirketler bireysel cihazların şifreleme anahtarlarını saklamadığından devletten talep gelse bile kişisel kullanıcı verilerine erişilmesinin mümkün olmadığı görünüyor.

Onaylanan yasa şirketleri gizlilik ilkeleri ve kârlılık arasında ikilemde bırakıyor. Çok kârlı olan Çin pazarını kaybetmek istemeyen şirketler, Çin hükümetinin yasaya uymayan şirketler için yaptırımda bulunup bulunmayacağını merakla bekliyorlar.

Kaynak: TNW

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz