Bilgisayar Mühendisleri Basın Açıklaması : Örtbas Etmeyin, Verilerimizi Koruyun!

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

50 milyon vatandaşın kimlik bilgilerinin çalınması, sonrasında bir web sitesi aracılığı ile tüm dünyaya sunulması, insanlarda şaşkınlık yaratırken; hükümet yetkililerinden yapılan tutarsız ve ciddiyetten uzak açıklamalar durumun vehametini, sorumsuzluğunu ortaya koymuş oldu.

Bilgilerin çalınması, internet dünyasında herkesin erişimine sunulması ve sonrasında yaşanan olaylarla ilgili Bilgisayar Mühendisleri Odası bir basın açıklaması yaptı.

Bilgisayar Mühendisleri Odasının çalınan kimlik bilgileri ile ilgili yaptığı basın açıklamasının tüm metnine linkinden erişebilirsiniz.

BMO’ ya göre yapılması gerekenler!

  • Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Kanunun; gizlilik, güvenlik, şeffaflık ve hesap verebilirlik ilkeleri doğrultusunda demokratik, katılımcı bir zeminde tüm paydaşlarla yeniden oluşturulmalıdır.
  • Kişisel verilerin toplanması, saklanması ve paylaşılması ile ilgili altyapı, yöntem ve sistemleri tanımlayacak olan Veri Koruma Yönetmeliği vb. ilgili kanunu destekleyecek yönetmeliklerin/yönergelerin oluşturulmalıdır.
  • Kurumların paylaşacağı verilere ait veri setlerinin ve veri elemanlarının belirlenmesi, verinin paylaşıldığı kurumun yetkisine göre bu veri setlerinin oluşturulmasını sağlayan kurum ve servis bazında yetkilendirme altyapıları kurulmalıdır.
  • Kişisel verilerin toplanması, saklanması ve yetkisi olan kurumlarla paylaşılmasını sağlayan bilgi sistemlerinde yüksek dereceli şifreleme altyapıları kurulmalıdır.
- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz