Arabalar gün geçtikçe daha çok teknolojiyle entegre geliştiriliyor. Kullanım kolaylığı için kullanılan çoğu teknoloji; arabaları dışarıya açık birer sistem haline getiriyor.
Daha önce Fiat Chrysler, Tesla Model S ve GM otomobillerinin hacklenmeleri arabaların da artık hacklenebilir birer sitem haline geldikleri ortaya çıktı.
Bu sefer hacklenme haberi Corvette‘ den geldi. Corvette otomobili hacklendi, uzaktan silecekleri çalıştırıldı ve arabanın frenleri devreye sokuldu. Aslında bu hacklenme bir grup araştırmacının yaptığı çalışmanın sonucu.
San Diego’dan bir grup araştırmacı, bir Corvette’i uzaktan hack’lemeyi başardı; silecek ve frenlerine müdahale edebilecek duruma geldiler.
Bazı otomobillere ve özellikle kamyon filolarına takılan ve bu araçların izlenmesine olanak sağlayan; Mobile Devices tarafından üretilen donanıma erişerek işlemin gerçekleştiği belirtildi. Çünkü Mobile Devices tarafından üretilen bu cihaz mobil ağa bağlanabiliyor. Araştırmacı grup da bu mobil ağ üzerinden cihaza bağlandılar ve gönderdikleri bir dizi metin mesajları ile arabanın bazı aksanlarının kontrolünü ele geçirdiler.
Mobile Devices; araştırma grubunun bulduğu açığı kapattıklarını açıkladılar.
Corvette

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam
- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz