Apple Watch ile Drone Hareket Etme

0
296

Tayvan’ da yazılım geliştiren araştırmacı bir grup Apple Wath’ u bir sensör haline çevirerek sadece el hareketleri ile Drone‘ ları kontrol edebilmeyi başardılar. Apple Watch’ u kolunuza takıp, yapacağınız hareketlerle Drone’ ları sağa, sola, yukarıya ve aşağıya doğru hareket ettirebilirsiniz.
Bir grup teknoloji meraklısı ve mühendisten oluşan, kendilerini PVD+ olarak adlandıran bir ekip Ulusal Chung Hsing Üniversitesi ile birlikte Dong ismini verdikleri bir programlama dili geliştiriyor. Bu programlama dili; akıllı saatleri uzaktan kumanda haline getiriyor.
Yapılan geliştirmeler neticesinde akıllı saate bir yazılım yükleniyor. Bu yazılım akıllı saati takan kullanıcının hareketlerini algılıyor ve bu hareketleri yorumlayıp Drone’ u hareket edebilir hale getiriyor.
Yazının ana resminde gördüğünüz üzere proje lideri Mark Ven sadece el kol hareketleri ile Parrot AR Drone 3.0 isminde bir Drone’ u sağa – sola hareket ettirebiliyor. Bu hareketler Star Wars filminin son serisinden bazı izler de taşıyor : )
Ekip geliştirdiği Dong isimli programlama dili ile giyilebilir cihazlar üzerinde cayroskop ve hareket sensörlerini kullanarak farklı aksiyonlar almak istiyor.
Reuters’a açıklamalar bulunan ekip; “Öncelikle biz Drone hareketlerini kontrol etmeyi tamamlamaya çalışıyoruz. Bunu büyük ölçüde hallettik. Şimdi giyilebilir cihazlar ve insan hareketleri ile Drone’ ları kontrol etmek istiyoruz. Sadece bir elinizi kullanarak Drone uçurabilir ve kontrol edebilirsiniz.
Proje lideri yaptığı açıklamalarda; geliştirilen Dong isimli programlama dili giyilebilir cihazların dış dünya ile etkileşimini sağlamak dışında başka amaçlar için de kullanılabilir. Bu dili kullanarak ışık açmak/kapatmak gibi.
Geliştirmeleri yürüten ekip; Dong yazılımı için patent almaya çalışıyorlar. Patent işlemi tamamlandığında ve yazılım kullanıma sunulduğunda siz de gücü hissedebileceksiniz.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam
- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz