Türkiye pazarına hepsiburada.com ile açılma kararı alan, dünya piyasasına yayılan, dünya şirketlerini bir anda geride bırakan dünyanın en büyük üçüncü akıllı telefon üreticisi, piyasa değerlemesi 45 milyar doları geçen Çin?in teknoloji devi Xiaomi yeni bir televizyon (Mi TV 2S) ve bir su arıtma cihazını piyasaya sunmuş ve Çin pazarında akıllı telefon satışında birinciliği Apple’dan almıştı.
Bu durum Apple‘ ı biraz geriletse de , Çin’de Apple artık ikinci değil üçüncü sırada. Pazarda sıçrama yapan Huawei ikinci sıraya yükselirken, Apple üçüncü sıraya geriledi.
Büyük firmalarla ilgili analizleri ile meşhur Araştırma şirketi Canalys, 2015′ in ikinci çeyreğinde Çin devi Xiaomi‘nin büyük bir sıçrama gerçekleştirerek, Çin’ de yüzde 15.9 pazar büyüklüğüne ulaşarak birinciliği Apple’ dan aldığını duyurdu.
Xiaomi’nin sıçrayışı Apple’ı şaşırtsa da, pazarda ikinci bir güç daha çıktı ortaya. Yine Canalys‘ in verilerine göre Çin pazarında Huawei 15.7’lik pay ile ikinci sıraya yükseldiğini ve bu durumlar karşısında son iki çeyrektir pazar birincisi konumunda olan Apple’ ın üçüncü sıraya gerilediğini de belirtmiş oldu.
Araştırma şirketi Xiaomi ve Huawei’ nin pazar paylarını belirtirken; Apple’ ın pazar büyüklüğü hakkında rakamsal bir veri paylaşmadı.
Başka bir araştırma şirketi olan Counterpoint‘ de bir rapor yayınladı ve üç devin pazar büyüklüklerini rakamsal olarak belirtti. Rapora göre yılın ikinci çeyreğinde Xiaomi’nin pazar payı yüzde 15.8, Huawei  yüzde 15.4  ve Apple’ ın pazar payı yüzde 12.2 olarak belirtti.
Canalys Apple’in pazar büyüklüğünü belirtmese de her iki firmanın yaptığı araştırmanın ortak sonucu: Çin pazarında Xiaomi birinci, Huawei ikinci ve Apple üçüncü sırada.
Çin Pazarında Xiaomi Birinci, Huawei İkinci, Apple Üçüncü Sırada
 

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam
- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz