Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Apple, 2016 yılına ait ilk mali çeyreğin sonuçlarını açıkladı. Sonuçlara bakılırsa Apple yine gelir rekoru kırmış.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

26 Aralık 2015 tarihiyle kapanan 2016 yılının ilk mali çeyreğine ait sonuçları Apple’ ın CEO su Tim Cook açıkladı. 2016 yılının ilk çeyreğinde Apple’ ın elde ettiği gelir tam tamına 75.9 milyar dolar oldu. Şirketin net geliri 18.4 milyar dolar olurken, hisse başına elde edilen net gelirse  3.28 dolar olarak açıklandı.

Tim Cook yaptığı açıklamada iOS işletim sistemi kullanan Apple ürünlerinin toplam sayısının 1 milyar cihaza ulaştığını açıkladı. İlk çeyrekte satılan iPhone sayısını ise  74.8 milyon iPhone olarak açıkladı. Geçen yılın ilk çeyreğine ait raporlara bakıldığında satışlarda belirgin bir düşüş yaşandığı da gözlerden kaçmadı. 2007 den bu yana yapılan satışlara bakıldığında iPhone satışlarında ilk defa bir düşüş yaşandığı görüldü.

İlk çeyreğe ait toplam satış rakamlarına bakacak olursak, Apple ilk çeyrekte 16.1 milyon adet iPad, 5.3 milyon adet Mac sattığını bildirdi. Apple kar etmeyi başarsa da 2007 den buyana ilk defa iPhone satışlarında bir düşüş yaşanırken, Mac satışlarında da yine düşüş yaşandığı gözlemlendi. Bu düşüşün ikinci çeyrekte de devam edip etmeyeceğini merakla bekliyor ve eğer devam ederse iPhone efsanesi bitiyor mu diye merak etmekten kendimizi alamıyoruz.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz