2017’de Yazılımcıları Neler Bekliyor?

2017 yazılımcılara neler getiriyor?

0
1238

Açık Veri kavramı daha da büyüyecek

Açık dediğimiz devletin ya da kurumların ellerindeki veriyi açık hale getirmesiyle herkesin elde edebildiği ve kullanabildiği veri kavramı daha da büyüyecek. Kaynakta da belirtildiği üzere 2016 yılı bu alanda çok ilerlenilen bir yıl oldu. Geliştiriciler CSV, TSV, JSON, XML gibi birçok formatta bilgileri elde edip kendi yazılımlarını ya da analizlerini gerçekleştirebiliyorlar. Bu tip veriye göz atmak için https://www.data.gov/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Devlet altında halka hizmet sektörü daha çekici hale gelecek

Dünya genelinde özel sektör ve startup şirketler her zaman yazılımcıları daha çok kendine çekmiştir. Birleşik Krallık başta olmak üzere bu farkedildi ve devlet altında startup benzeri departmanlar oluşturulmaya başlandı. Diğer devlet kurumlarındaki çalışma şeklinden farklı olarak burada çalışan yazılımcılara istenen işin tamamlanması karşılığında tam bir özgürlük sağlanıyor. Yani istedikleri frameworklerle istedikleri dillerle ve araçlarla çalışabiliyorlar bunun sonucu olarak da halk vergi ödeme gibi devlet işlerine daha kolay ve hızlı bir erişim sağlayabiliyor.

Machine Learning as a Service(MLaaS) büyümeye devam edecek

Birçok firma makine öğrenimi işine yaptıkları yatırımın yararlarını gördü. Bu teknoloji dolandırıcılık takibinden fotoğraf tanımaya kadar uzanan bir alanda kullanılıyor. Ancak öğrenmesi ve uygulaması hala çok zor. Öğrenildiğinde bile yazdığınız programın istediği sistem kaynağı gerçekten çok büyük olabiliyor.

makine-öğrenimi

İşte bu noktada devreye MLaaS giriyor. Amazon, Microsoft, Google gibi büyük şirketlerin sunduğu AmazonML, AzureML, Google Prediction API bunlardan bazıları.

Bütün bu servisler yazılımcıların programlarını çalıştırmak için hazır bir ortam sunuyor ve gerekli kaynakları istedikleri gibi şekillendirmelerine olanak sağlıyor.

2017 yılında da bu alandaki hizmetlerin büyümesi ve ilerde makine öğrenimi uygulamalarının yazılmasının daha ulaşılabilir bir hale gelmesi bekleniyor.

Github proje yönetimi konusunda büyüyecek

Github bildiğiniz gibi hepimizin sevip kullandığı, beraber kod geliştirebildiğimiz, versiyonlama yaptığımız ve kodlarımızı sakladığımız bir ortam.

Github’a Eylül ayında birçok yeni proje yönetimi özelliği eklendi ve çok sayıda yazılımcı bu özellikleri kullanmaya başladı. Çok sayıda yazılımcının projelerini burada tuttuğunu düşünürsek Github’ın proje yönetim özellikleriyle daha da popülerleşeceğini tahmin etmek zor değil.

JavaScript başı çekmeye devam edecek

React, Babel, Broswerify, VueJS gibi yeni teknolojileri gören JavaScript 2017 yılında da popülerliğini koruyacak.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz