Yazılımcı Salısı’ nda Bu Hafta – Altuğ Bilgin Altıntaş

0
852

Yazılımcı Salısı’ nda bu hafta; kitaplarını okuduğumuz, etkinliklerine katıldığımız kıymetli bir ismi, Altuğ Bilgin Altıntaş‘ ı ağırlıyoruz. Yazılım dünyasındakı işler – sıkıntılar, kitaplar, projeler, süreçler, genç yazılımcılara tavsiyeler, kodcu.com’ un hayata geçmesi vb. merak edilen tüm soruları sorduk. Altuğ Bey samimi bir dille tüm sorularımızı siz değerli takipçilerimiz için cevapladı.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

HD Tekno Haber : Böyle yoğun bir dönemde öncelikle bizi kırmayıp röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için tüm takipçilerimiz adına teşekkür ediyoruz. Kendiniz hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz? Altuğ Bilgin Altıntaş kimdir diye sormak istediğimizde neler söylemek isteriniz?

Altuğ Bey : 1999 yılında Koç.net firmasında çalıştım. 2003 yılında yayınlanan Java ve Yazılım tasarımı kitabının yazarıyım. Uzun yıllar yazılım geliştirme süreçlerinin içerisinde bulundum. En büyük tutkum 2010 yılında Toyota firmasına danışmanlık yaparken öğrendiğim Yalın yaklaşımı yazılım alanına uygulamak. Bu doğrultuda 2013 yılında David Anderson’ ın liderliğini yaptığı LeanKanban University’ nın Akredite Kanban eğitmeni sertifikasını aldım.

HD Tekno Haber : Kodcu.com’ dan biraz bahsedebilir misiniz? Nasıl doğdu, ne durumdasınız?

Altuğ Bey : Kodcu.com 2003 yılında Java Kitap Projesiyle birlikte başladı. Şu anki haline 2011 yılında geldi. Kodcu.com’ u fikirleri gerçeğe dönüştüren bir yazılım evi olarak düşünebilirsiniz. Bu ev içerisinde başta proje geliştirme süreçleri olmak üzere, eğitimler, etkinlikler ve ar-ge süreçlerimiz bulunmaktadır.

HD Tekno Haber : Yazılım dünyası ile ilgili olarak kurucu ortaklığını yaptığınız gruplar/topluluklar var. Bu gruplar hakkında bilgi verebilir misiniz, kimler dahil olabiliyor bu gruplara?

Altuğ Bey : Yoğun bir şekilde İstanbul Java User Group’ un etkinliklerine katkı vermeye gayret gösteriyoruz. Bu yıl üçüncü kez düzenlenecek olan Java Day İstanbul 2017 etkinliği yine İstanbul Java User Group tarafından organize edilmektedir.

HD Tekno Haber : Yazılım dünyasına kazandırdığınız kitaplar da var. Biraz bahsedebilir misiniz? Yeni kitaplar yolda diyebilir miyiz?

Altuğ Bey : 2003 yılında ilk baskısı yayınlanan Java Programlama Dili ve Yazılım Tasarımı kitabı şu an 7. baskısına ulaştı. Bu kitap nesneye yönelik programlama dilinin temellerini gösteren bir kitap olması sebebiyle halen popüler bir kitap olmaya devam ediyor. Kitap yazmak zorlu bir süreç ama önümüzdeki dönemde yeni kitap fikirlerini hayata geçirmeyi istiyorum.

HD Tekno Haber : Çalıştığınız sektörde kullandığınız teknolojiler, yazılım ürünleri nelerdir?

Altuğ Bey : Probleme göre seçilen projeler değişiklik gösteriyor. Sabit kullandığımız teknolojilerin başında; Spring geliyor. Önyüz tarafında React.js ve Angular 2 ile geliştirdiğimiz projelerimiz mevcut. Veritabanı kısmında son dönemler MongoDB ise vazgeçilmezimiz.

Teknoloji araçlarının dışında proje geliştirirken Kanban yaklaşımını uyguluyoruz. Yine analiz aşamasında BDD (Behavior-driven development) bizim için vazgeçilmezlerimizden bir tanesi.

HD Tekno Haber : İş hayatınızda faydalandığınız kaynaklar nelerdir? Kişiler kimlerdir?

Altuğ Bey : Kindle ile tanışalı hayatım değişti. Amazon üzerinden yazılım, yönetim, metodoloji konularında bir çok kaynak okuyorum. Şu an okuduğum kitap “Toyota Kata“. Yazılım ile doğrudan ilişkili değil ama organizasyon gelişimi ve kalite süreçlerinde çok faydası oluyor. Onun dışında Github üzerinden başka insanların yazdığı kodları okumakta çok faydalı bir faaliyet olduğunu belirtmek isterim

HD Tekno Haber : Sizce bir yazılım teknolojisi üzerinde mi uzmanlaşmalı, yoksa birden fazla teknoloji hakkında fikir sahibi mi olmalı?

Altuğ Bey : Sektör şu anda full stack developer (herşeyden azar azar anlayan) uzmanı arayışı içerisinde. Diğer adıyla “T” şeklinde uzmanlar. Sektör neden “T” şeklinde uzmanlara ihtiyaç duyuluyor? Çünkü Süreçler gittikçe karmaşık hale geliyor ve bir uzmanın birçok alanda oynaması bekleniyor. Örneğin; Orta katman teknolojilerini çok iyi bilsin ama veritabanından da anlasın veya önyüz noktasında Javascript de yazabilsin.

Bu noktada JavaDay İstanbul 2017 etkinliğine katılanlara özel düzenlediğimiz Full Stack Developer eğitim programını duyurduk. Amacımız yazılım uzmanlarının tüm katmalardaki teknolojilere başlangıç yapmalarını sağlayabilmek. Full Stack Developer eğitim programı hakkında daha fazla bligi sahibi için https://javaday.istanbul/fullstackprogram linkini ziyaret edebilirsiniz.

HD Tekno Haber : Türkiye’ de yazılım sektörü hakkında ne düşünüyorsunuz, sizce gelecekte hangi alanlar daha popüler olacak?

Altuğ Bey : Yazılım sektörü hızla gelişiyor ve fakat ustalık noktasında çok eksiğimizin olduğunu düşünüyorum. Ustalık kavramı yurt dışında çok önemli bir şekilde takip ediliyor ve uygulanmaya çalışılıyor. Diğer yandan çoğu yazılımcı arkadaşımızın github profilleri halen boş. Artık günümüzde yazılımcıları işe alırken özgeçmişleri değil github profilleri ön planda. Github profilleri aynı zamanda paylaşmanın da önemli bir yolu olarak görüyorum. Geleceği kestirmek zor ama yapay zeka, makine öğrenmesi ve javascript gibi konu başlıklarına yatırım yapılması gerektiğine inanıyorum.

HD Tekno Haber : Size göre ülkemizde; yazılım sektörünün eksikleri / sıkıntıları nelerdir?

Altuğ Bey : Türkiye’ de Hazelcast, Primefaces gibi benim görebildiğim en büyük sıkıntı, Türkiye yazılım sektörünün dünya ligine çıkmaması. Demek istediğim açık kaynaklı projelerle katkıda bulunması . Örneğin Oracle firması Apache vakfına Openoffice’ ı bağışlarken veya Google’ ın açık kaynak olarak sunduğu Guice projesi açık kaynak kodlu sunarken, Türkiye’de bu hedeflerin yanı.

HD Tekno Haber : Yazılım temalı, Türkiye’ de yeterince etkinlik yapılıyor mu? Takip ettiğiniz etkinleri (organize ettiğiniz / katıldığınız / katılacağınız) paylaşır mısınız?

Altuğ Bey : Türkiye’ de özellikle İstanbul’ da çok güzel yazılım temalı etkinlikler var ve her geçen gün bunların sayısı artıyor. Bu gerçekten çok sevindirici bir haber. İstanbul JUG topluluğu olarak Türkiye’ deki en etkili yazlım etkinliklerinden biri olan İstanbul Java Day konferansını düzenliyoruz. Bu sene 3. kez İstanbul Java Day etkinliğini düzenliyoruz. 30+ üzerinde yerli ve yabancı konuşmacı konuğumuz var. Biletlerin çoğu tükendi, 500+ üzerinde geliştiriciyi bu etkinliğe bekliyoruz.

HD Tekno Haber : Akademik eğitimin iş hayatına katkısı ne orandadır?

Altuğ Bey : Akademik eğitim problem çözme yetkinliği kazandırması gerekir. Problemler her geçen gün değişebilir. Örneğin ben üniversitede Pascal programlama dili ağırlıklı bir eğitim aldım. Şimdi Pascal dili yok ama orada öğrendiğim kabiliyetleri güncel teknolojilerle harmanlayıp zorlu problemleri ekip olarak çözebiliyoruz. Meta beceri kazandırmak üniversitelerin en büyük sorumlulukları arasında olmalıdır. Yoksa Java, C# veya X programlama dilinin 10 sene sonra ne olacağını kimse bilemez.

HD Tekno Haber : Yazılım dünyasında yer almayı planlayan gençlere önerileriniz nelerdir?

Altuğ Bey : Başkasının kodlarını incelesinler (bkz : gitgub gibi) ve aldıkları eğitimi kesinlikle yeterli görmeyip sürekli okusunlar.

Altuğ Bey’ e katkıları için çok teşekkür ediyoruz.

HD Tekno Haber olarak bir röportajımızın daha sonuna gelirken bir daha belirtmek isteriz ki;

Yazılım dünyasında yer alan; en yenisinden en uzmanına kadar, elimizden geldiğince, düşüncelerini siz değerli takipçilerimize iletmek için herkese mikrofunumuzu uzatmaya çalışıyoruz. Eğer sizlerin de yazılım dünyası üzerine söyleyecek iki çift sözü varsa lütfen iletişim sayfamızdan bize erişin ve sizlerle röportaj yapma şansına erişelim.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz