Samsung Elektronik‘in Akıllı Telefon ve Yarı İletken satışlarının yavaşlaması sebebiyle kar oranları düştü. Süreçte bu karı etkileyen etkenlerin başında zor bir pazar olması ve Bilişim Teknolojilerine olan ihtiyacın azalması olarak görülebilir. Bu etkenler neticesinde 4. çeyrekte Samsung‘un karı %40 oranında düştü.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Güney Kore‘li bu büyük şirketin yaptığı açıklamaya göre ise bu durum sadece 2015’in son çeyreğini etkileyeceğe benzemiyor. Şirket yetkililerinin belirttiğine göre 2016 yılı beklenen kar oranları 2015 yılı gibi iç açıcı değil.

Samsung‘un işi akıllı telefon piyasasında gerçekten zor. Bir Apple düşünüldüğünde, üst seviye (telefon ücretleri bakımından) telefon üretici seviyesinde tek rakibi Samsung denilebilir. Ancak Samsung için durum tam olarak bu kadar kolay değil. Üst segmentte Apple ile rekabet etmesi gerekirken bu konuda son yıllarda atağa kalkan Çin bazlı şirketler de alt seviye Akıllı Telefon piyasasında Samsung‘un rakipleri haline geldi. Durum bu şekilde olunca ve Samsung iki seviyede de rekabete devam ettikçe önünde zorlu bir süreç bulunmakta.

Bu kar oranının düşüşünü etkileyen diğer yönlerde aslında pazarda aktif şirket sayısının gün geçtikçe artıyor olması. Bununla birlikte Samsung‘un amiral telefonu Galaxy serisi de geçen Nisan ayından bu yana istenilen etkiyi kullanıcılar üzerinde oluşturamadı.

Üst düzey yetkili olan Jake Saunders‘ın bu konuda yapmış olduğu açıklamalar ise şöyle;

Samsung‘un gelirlerinin yarısını mobil cihaz satışlarından elde ettiğini düşünürsek; üzerimizde olan baskının büyüklüğünü açıklayabiliriz. Özellikte Xiaomi‘nin pazara çok hızlı girişi bizim kazançlarımıza doğrudan etki ediyor. Mobil cihazlar konusunda çok önemli iki pazar olan Hindistan ve Endonezya’daki hızlı yayılışını gözle görülebilir boyutlarda. Xiaomi‘nin giderek önemli pazarlarda rakibimiz haline gelmesinin yanı sıra 2015 yılında mobil cihaz pazarı sadece %2’lik bir büyümeye sahip. Bu durumda da bizim biraz neler yapmalıyızı düşünmemiz gerekecek. Tüm bu zorluklara rağmen bu zorlu ortamlarda daha rekabet edebilir cihazlar piyasaya sürmek için çalışmalar yapacağız.”

Samsung‘un bir diğer güçlü kolu yarı iletkenler konusunda da kişisel bilgisayarlarda taleplerin azalması sebebiyle zor durumda. Bir diğer satışlarını etkileyen nokta ise Samsung‘un iPhone‘un bazı parçalarını da üretiyor olması. iPhone modellerine parça üretiyor olması doğrudan yada dolaylı olarak satışlarını etkiliyor.

Tüm bu yaşanan gelişmeler neticesinde, bu rakamlar açıklandıktan sonra borsada Samsung‘un hisseleri %2 düşüş yaşadı.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz