Turkcell mobil sistemler üzerindeki faaliyetlerini daha fazla arttırmak amacıyla, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu‘na (BDDK) faaliyet izni için başvurmuştu. Resmi Gazete’nin bugün ki sayısında BDDK‘nın bu başvuruya verdiği onay yer aldı.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Bu onayın ardından Turkcell Finansman A.Ş. olarak başvuru yapılan şirket; BDDK‘nın izin verdiği boyutlarda Finansman sektöründe yer alabilecek.

Bu yeni yatırımın başlıca sebeplerinden görülen ise Turkcell mobil hizmet sağlamasının yanı sıra cihaz satışlarından da büyük gelirler elde ediyordu. Geçen sene Cep Telefonlarından taksit seçeneğinin yasal olarak kalkmasının ardından bu pazarda dolaylı olarak bir küçülme meydana geldi.

Bir süre sonra Turkcell taahhüt ile faturaya eklenen ek ücretlerle telefon satışını sürdürse de yinede bu taksit kısıtlaması piyasanın küçülmesine neden oldu. Bunun üzerine çoğu banka teknoloji ürünleri satan kuruluşlarla anlaşarak düşük faizli kredi yoluyla müşterilere Cep Telefonlarının taksitli olarak satın almanın yolunu açtı.

Bu yaklaşımın tüketici tarafından karşılık bulması ve pazarda önemli bir kalem halini alması Turkcell‘in bir Finans şirketi kurmak istemesinin temel nedeni gibi duruyor.

Bakalım süreçte diğer operatörler böyle bir yola başvuracaklar mı?

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz