Politikacıların sildikleri Tweet’ leri listeyen (Politikacıların Tweet Arşivi) Politwoops uygulamasının tüm ülkelerde kapatıldığını daha önce duyurmuştuk.
Bugün yapılan duyuruda; Twitter, The Sunlight Foundation ve The Open State Foundation ile anlaşmaya vardığını ve uygulamayı tekrar resmi olarak yayına alacaklarını bildirdi. 2010 yılından bu yana 30 ülkede binlerce politikacının sildikleri tweetleri listeleyen Politwoops Twitter’ ın desteği ile tekrar yayın hayatına başlıyor. Uygulama kapatıldıktan kısa bir süre sonra politikacıların sildiği 1 milyon Tweet arşivi herkesle paylaşılmıştı.
Twitter’ ın CEO’ su Jack Dorsey 2015 Ekim ayında katıldığı bir etkinlikte Twitter’ ı daha “Açık ve Şeffaf” bir platform haline getirmek için çalışacaklarını belirtmişti. Etkinlik konuşmasından sonra bu tarz bir açıklamanın gelmesi bu yönde atılan en önemli adımlardan biri olarak algılanabilir.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam


Varılan bu anlaşma sonrasında The Open State Foundation yöneticilerinden Arjan El Fassed açıklama yaptı:
“Dünyanın daha şeffaf olması gerektiğine inanan insanlar için bu anlaşma son derece önemli. Bundan sonraki aşama silinen Tweet’ lerini paylaştığımız kişilerin kapsamını daha genişletmek olacaktır.
Politwoops’ un kapsamına aldığı otuz ülke arasında Türkiye de yer alıyor. Türkiye’ den Melih Gökçek, Recep Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül gibi politikacıların da aralarında yer aldığı yüzlerce kişinin silinen Tweet’ leri listeleniyor.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz