Geçen hafta Cuma günü Paris‘ te meydana gelen terör saldırıları sonrasında Facebook‘ un güvendeyim kontrolünü açtığını söylemiştik. Resmi olarak onaylanmasa da terör örgütleri haberleşme ve planlama için PlayStation altyapısını kullanmış şeklinde söylentiler mevcut.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Yapılan saldırı sonrasında 127 insan hayatını kaybetmiş 300 den fazla insan da yaralanmıştı. Otoriteler bu saldırının nasıl planlandığını bulmaya çalışıyorlar. Yapılan incelemelerde de planlamanın içerisinde PlayStation 4 ün olabileceği şüphesi var.

Saldırılar sonrasında başlatılan operasyonlarda birçok kişi terör örgütü üyesi şüphesi ile gözaltına alındı. Güvenlik güçlerinin yaptığı açıklamada ise terör örgütlerinin genelde takip edilmesi çok daha zor olması sebebi ile PlayStation üzerinden haberleşme yapıldığı belirtildi. Hatta güvenlik güçleri takip edilebilmesi açısında PlayStation altyapısının Whatsapp dan çok daha zor olduğunu bu sebeple terör örgütlerinin bunu tercih ettiğini belirtti.

Yeni nesil oyun konsolları geliştikçe gizlilik konusunda sorunlar olacağı düşünülüyordu. Microsoft‘ un Kinect‘ i yada PlayStation‘ ın Kamerası eğer devlet talebi olursa kullanıcıların gizliliklerini ihlal edecek şekilde devlete sunulabilir endişeleri vardı.

Ancak ne kadar güvenlik konusunda güçlü olmasa da klasik usul haberleşme yöntemlerine göre konsol altyapıları üzerinden mesajlaşmak yada direk sesli görüşme çok kolay maskelenebilir gibi gözüküyor. Online oynanan bir savaş oyununun içerisinde mesajlaşarak yada konuşarak haberleşme gizli bir şekilde sağlanabilir gibi duruyor. Ajanların sızdırılan belgelerinde de bu konuya değinilmiş.

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz