Instagram‘ ın 400 milyon kullanıcıya ulaştığını geçen haftaki yazımızda söylemiştik. Bu sayı onu 2. en büyük sosyal ağ haline getirdi. Hatta bu önemli haberi Facebook‘ un kurucusu ile Facebook‘ un merkezinde kutlamışlardı.

Instagram' ın başarısını Facebook merkezinde kutlarken
Instagram’ ın başarısını Facebook merkezinde kutlarken

Bundan öncesinde sosyal ağ konuşulduğunda akla ilk gelen iki platform Facebook ve Twitter idi. Instagram 3. olarak ancak akla gelirdi. Ancak son kullanım oranlarına bakıldığında Twitter‘ ı sollamışa benziyor.
Facebook bu yarışta kolay yakalanacak bir rakip gibi görünüyor. Facebook ortalama ayda 1 milyar aktif kullanıcıya sahip. Ancak şuan için ona en yakın rakip Twitter iken artık bu yeri Instagram aldı.
Instagram‘ ın bu yükselişi çok hızlı bir şekilde gerçekleşti. 10 ay gibi bir sürede aktif kullanıcı sayısını 300 milyondan 400 milyona ulaştırdı.
Bu hızlı yükseliş genel amaçlı kullanım yerine daha küçük odaklı uygulamaların son dönemde çok daha popüler olduğunu gösteriyor. Instagram‘ ın dışında Snapchat ve LinkedIn de bu hızlı yükseliş trendinin içerisindeler. En son açıklanan resmi rakamlara göre Snapchat‘ in aktif kullanıcısı 2oo milyon olsa da son dönemde 300 milyona eriştiği düşünülüyor.
Instagram‘ ın günlük istatistiklerine baktığımızda günlük 80 milyon fotoğraf paylaşımı olduğu belirtiliyor. Bu büyük paylaşım hacminin %75′ i A.B.D. dışı ülkelerden gelmekte. Özellikle Avrupa ve Asya ülkelerinde aktif olarak kullanılmakta.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam
- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz