Michigan Üniversitesi tarafından Ann Arbor’da inşa edilen insansız şehir, geleceğin insansız araçlarının testi için kullanılacak. 20 temmuz da açılan şehir de yok yok.
İnsan dışında gerçekle birebir örtüşen bu şehir tam 24 futbol sahası kadar büyük.
Trafik ışıkları, işaretleri sinyalleri, binalar,  kafeler,  restoranlar,  kaldırımlar, ağaçlar, meydanlar yani insan dışında geriye kalan her şey var.
İnsansız Araçlar için İnsansız Şehir kuruldu  - Welcome to Mcity
İnsansız Araçlar için İnsansız Şehir kuruldu – Welcome to Mcity
Bilindiği üzere insansız araçlar için yapılacak denemeler son yıllarda artış gösterdi. Sürücüsüz araçların testinde kullanılacak olan bu alanda; araçların bir biri ile olan iletişimi bu sistemin verimliliği test edilecek. Olası bütün senaryoların testleri güvenli bir şekilde sağlanmış olacak.
Bir süre önce google da insansız arabasını gerçek şehir trafiğinde test etmişti. Test sonucunda yapılan açıklamada bu aracın kendi yolunu bulduğu trafik durumunu dikkate  alıp insanları ve diğer araçları tespit ettiği kurallı ve güvenli bir yolculuk gerçekleştiğini duyurmuştu.
Bu insansız araçta GPS, 360 derecelik açıyı alabilen kameralar, radar ve lazerli tespit sistemleri kullanılmakta.
Test sonucunda aracın performansı ve donanım alt yapısı hakkında video yayınlayan Goolge daha birkaç yıla daha damgasını vuracak gibi.
Ayrıca görülen o ki insan faktörünün etkinliği azaldıkça daha güvenli bir trafik sağlanacak.

CEVAP VER

Lütfen yorum giriniz!
Lütfen isminizi giriniz