Hepimiz internet ortamında kullanmakta olduğumuz şifrelerin güçlü olması gerektiğinin farkındayız. Şifrelerimiz güçlü olduğunda saldırılara karşı daha dayanaklı olacağımızı düşünürüz. Ancak güçlü şifreler genelde uzun ve karmaşık olur. Şifrelerin uzun ve karmaşık oluşu da hatırlanmasını zorlaştırır. Hatta karmaşık şifre üretmek ve bunları hatırlamanızı sağlayacak bir çok uygulama mevcut.

-Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

Bu söylediklerimizi gerçekten okuyan herkes kabul edecektir. Ama gerçekler hiç de öyle değil. Ağlanacak halimize gülüyoruz diyebileceğimiz bir durum söz konusu. Şifrelerin öneminden ne kadar bahsetsek, zor olmalı desek de genel kullanıma bakıldığında işler bunun tam aksini gösteriyor.

Splash Data adındaki güvenlik şirketinin 2015 yılı için çıkarmış olduğu bir rapor tüm söylediklerimizi yalanlayacak boyutta. Şirketin yapmış olduğu araştırmada siber saldırıya uğramış ve çalınmış hesapların şifreleri toplanıp bir sıralamaya sokulmuş. Gerçekten her sene bu konuda güvenlik şirketleri, devlet kurumları önlemler alıp kullanıcıları güvenlikleri konusunda uyarsa da elimizde yine kocaman bir 0 var 🙂 .

Evet şimdi eğri oturup doğru konuşalım. “123456” üç yıldır zirveyi kimseye bırakmıyor. En çok ele geçirilen şifre olmasının yanı sıra en çok kullanılan olduğu gerçeği de gözler önüne çıkıyor. Bunula birlikte listede üst sıralarda olan “password” a yeni bir arkadaş da gelmişe benziyor. Kullanıcılar daha güvenli olduğunu düşünüp listeye “passw0rd” u da sokmuşlar. Ancak saldırganların bunu bulması fazla zaman almamış ki “passw0rd” da listese alt sıralardan da olsa giriş yapabilmiş.

Popüler kültür de şifrelere az da olsa yön veriyor gibi gözüküyor. Mesela eski ve popüler bir seri olan “starwars” un bu sene devam filmi çekilince tekrardan dünya üzerinde popüler olmuştu. Tabi ki bunun üzerine “startwars” da şifreler listesine sonlardan giriş yapıyor.

Bizim tavsiyemiz ise bu konuda dolandırıcıların hesaplarını ele geçirmemesi için mümkünse her hesabınıza ayrı yada yakın olsa bile aynı olmayacak şifreler kullanmanız hesabınızın güvenliği konusunda yardımcı olacaktır. Aşağıda ilk 25 en çok çalınan şifreleri inceleyebilirsiniz.

En çok ele geçirilen 25 şifre
En çok ele geçirilen 25 şifre

- Advertisement -HD TeknoHaber Reklam

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz